Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали.
От ТИЦ съобщават, че на територията на община Кърджали вече няма маршрут, който да не е маркиран и да няма табела в началото си.
„На територията на общината има общо 10 маркирани маршрута с поставени информационни табели“, споделя Маргарита Янева, младши експерт в община Кърджали, и добавя:
„Тези дейности са част от инициативата „Аз обичам Кърджали“, стартирала на 12 май. Тогава, заедно с пет училища и доброволци, дадохме начало на маркирането на туристическите маршрути с подкрепата на община Кърджали. Общината осигури всички необходими материали, а след това изработи и табелите. Най-голямото ни постижение е маркирането на връх Бездивен – най-високата точка на територията на общината, с височина 1140 метра. Всичко това беше направено от доброволците на Туристическия информационен център, напълно безвъзмездно.“
ТИЦ Кърджали разполага със сайт, където посетителите могат да намерят информация за туристическите забележителности в региона и как да стигнат до тях.
През 2025 г. от ТИЦ планират да маркират още 7-8 маршрута и да поставят съответните табели.
По инициатива на община Кърджали регионът ще бъде домакин на Националния женски поход на Българската туристическа федерация. Походът, който традиционно се провежда в началото на март, ще продължи 4-5 дни и се очаква да привлече около 120 участнички.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..
В епизод 51 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя най-западния департамент Финистер в регион Бретан. Ще чуете: Какво означава името на департамента? От коя епоха има човешко присъствие във Финистер? Как бретонците са се озовали на тази територия? Кой град е административен..
Новата дестинация в епизод 50 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е регионът Бретан. Ще научите къде е разположен този регион и кои са неговите департаменти. Ще чуете интересно интервю на водещия Нурай Садулов с французойка, родена и израснала в Бретан. Събеседничката ще представи любопитни факти за Бретан и..
В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..
През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478