Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вилдан Расим: Водата е силен елемент в традициите от Йордановден до Бабинден

Вилдан Расим
Снимка: личен архив

Богоявление или Йордановден е един от важните дни в българския обреден календар. Днес може  да не спазваме буквално традициите, но някога е било важно тяхното изпълнение. 

Богоявление е денят, на който Йоан Кръстител покръстил Исус Христос във водите на река Йордан. В момента на кръщението небето се отворило и Светият дух слязъл върху Христос във вид на гълъб. Оттук идва названието на празника Богоявление, който се отбелязва с литургия и водосвет. Подготовката за него започва още предишния ден - 5 януари, когато се отбелязва зимния Кръстовден, с който свършват т.нар. "мръсни дни", започващи от 25-ти декември. В този ден свещеникът обикаля из къщите на хората и пръска със светена вода домовете, оборите, плевните, за да изгони символично злите сили, разказва уредникът в Етнографския отдел на Регионалния исторически музей в Кърджали Вилдан Расим.

На 6 януари празникът започва рано сутринта, когато преди изгрев слънце жените и момите отиват на чешмата или кладенеца да налеят прясна вода, тъй като според поверието тя вече е кръстена. Отнасят на реката или потока иконите от къщи и палешника, с който са кадили трапезата на трите кадени вечери, и ги потапят в реката да ги окъпят. Това се прави, за да е бяло житото, което ще се роди. После момите ритуално си измиват лицето и ръцете, за да бъдат бели и червени през годината. Пак за здраве окъпват и именниците.

След църковната служба свещеникът хвърля кръста в местния водоем. В момента, в който се потапя кръстът във водата, всеки бързо да пийне или плисне в лицето с тази, вода например кръстниците измиват лицата на  кръщелниците си, бабите на внучетата си, а болните направо се потапят в новоосветената вода. Като всичко това се прави за здраве. В това време и мъжете се надпреварват да скачат в ледените води на реката, езерото или морето, за да го извадят богоявленския кръст. Този, който пръв го хване, обикаля с него из селището и всички го даряват. Вярва се, че той ще бъде здрав и честит през цялата година, разказа още Вилдан Расим.

В района на Родопите има някои специфични ергенски и момински обичаи, свързани с Йордановден. Ден преди Богоявление ергените избират един "поп"  и всички заедно обикалят селските къщи. Накрая устройват веселба с получените по време на обиколката продукти и дарове. Същото правят и момите, но на самия Йордановден. Те се събират на седянка, избират мома, която изпълнява ролята на "поп" и обхождат къщите. "След това отиват на гости в дома на момата, както например в село Гугутка, Ивайловградско, като всяка от тях носи луканка и колак със сусам, увити в нова кърпа. В същия дом вечерта пристигат и момците, за да вземат колачите, оставени им от техните избранички, гостуват на домакините, гощават се и пеят", разказа Вилдан Расим.

Празничният календар продължава с Ивановден, 7 януари. И в този ден се изпълняват обичаи и обредни практики, свързани с водата, като напр. изкъпването на имениците на селския водоизточник. В този ден се почита кумството и побратимството, обясни Вилдан Расим и даде за пример обредното побратимяване - обичай, характерен за Беломорска Тракия: "Ако двама или трима другари искат да станат побратими, през този ден те последователно се събират в домовете на всеки от тях. Като първо се посещава къщата на най-възрастния. Неговата майка ги посреща и закичва на прага с по китка от бръшлян или чемшир. Всяка китка има червен конец и на него има златна паричка. Като ги закичва, майката ги благославя да не се карат, да не се казват лоши думи и да се уважават като братя. Церемонията се повтаря във всеки дом и отново водеща роля изпълнява майката."

Последният от тройката празници е Бабинден, който се отбелязва на 8 януари. Това е денят, през който се почитат бабите акушерки. Обредността на този ден във всички селища е еднотипна и засвидетелства уважението към възрастните жени, акушерки, свекърви, майки, бабували при раждането.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Айджан Ахмед, кмет на общ. Черноочене

Черноочене настоява за възстановяване на местната пожарна служба

Кметът на община Черноочене Айджан Ахмед подготвя докладна до Министерството на вътрешните работи с искане за възстановяване на пожарната служба в общинския център. Службата е закрита преди 15 години, но нарастващият брой инциденти и стратегическото местоположение на Черноочене правят повторното ѝ откриване наложително. „През последните пет години..

публикувано на 03.07.25 в 11:50
Снимката е илюстративна

Започна кампания за популяризиране на електронното досие и приложението „е-Здраве“ в Кърджали

От 1 юли в Кърджали започна кампания за популяризиране на електронното здравно досие и приложението „е-Здраве“. Инициативата е на Министерството на здравеопазването.  17 души инсталираха мобилното приложение еЗдраве и получиха достъп до електронното си здравно досие в Кърджали в първия ден на кампанията с изнесени мобилни пунктове на здравното..

публикувано на 01.07.25 в 17:25

Седмокласниците от Кърджалийско с резултати на НВО сходни с предходната година

Резултати от изпитите в седми клас по български език и математика на седмокласниците от област Кърджали са с ходни с тези от предходната година, каза за Радио Кърджали началникът на Регионалното управление на образованието  Ангелина Костова. "Тази година, като среден резултат за региона имаме 43,44 точки. В сравнение с това на национално ниво..

публикувано на 01.07.25 в 08:42

Петото издание на "Дните на Ардино" обещава много емоции

От 4 до 10 август  ще се проведе петото издание на  „Дните на Ардино“ и „Фестивал на чистите храни от Родопите“. Събитието ще премине под мотото „Ръка за ръка за Ардино“ и ще предложи богата културна, образователна и спортна програма, каза  Гюнер Шюкри от общинската администрация. Организаторите вече изцяло са готови с..

обновено на 30.06.25 в 12:23

Слушай как звучи Хасковско – Пламен Тилев за диалекта и душата

Пламен Тилев e човек, за когото езикът не е просто средство за общуване, а карта към душата на един край. Той изследва и съхранява думи, изрази и интонации, които рисуват пейзажа на Хасковско такъв, какъвто е бил - пъстър, жив и неподправен. С него ще си поговорим не само за диалектите като езиково явление, а и за всичко, което можем да разберем..

публикувано на 26.06.25 в 12:55
Владимир Чуков

Проф. Владимир Чуков: Отношенията между Израел и Иран винаги ще са напрегнати

Не е изненада лекото нарушаване на примирието между Израел и Иран, но към днешна дата не се вижда желание и от двете страни конфликта да продължи. Тази война е изтощителна и те трудно биха могли да продължат още седмица или две. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали проф. Владимир Чуков, арабист, анализатор и университетски преподавател...

публикувано на 25.06.25 в 14:09
Иванка Караколева

Иванка Караколева: Заплатите в Кърджали се запазват без спад

Богати или бедни са хората в Кърджали? Какви са заплатите и как се отразяват цените на живота в града? На тези въпроси отговори Иванка Караколева – областен координатор на КНСБ, в Сутрешния блок на Радио Кърджали. По думите ѝ, разликите в заплащането спрямо другите области в страната не са драстични , но въпреки това Кърджали остава сред..

публикувано на 25.06.25 в 13:35