Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свещеноиконом Николай Величков и тази година покани Негово Високопреосвещенство да възглави празничната света литургия

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

Пловдивският митрополит от години вече пристига специално в града край Арда за Богоявленския ритуал. Идват и специалните военни части от Пловдив, за да освети бойните им знамена

9
Снимка: Галина Стефанова

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше чествано Богоявление в Кърджали.

За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст и след това в Пловдив.

Митрополит Николай възглави празничното богослужение в Кърджали, което от няколко години вече се извършва в подножието на средновековния манастир Св. Йоан Предтеча". Присъстваха депутатът Цвета Караянчева, областният управител Никола Чанев, кметът на Кърджали Ерол Мюмюн, представители на държавни и общински институции, стотици деца, граждани.


Официалните лица пристигнаха през шпалир, построен от гвардейците от Първи ученически гвардейски отряд към Езикова гимназия „Христо Ботев" и под звуците на Фанфарния оркестър към училището. Разбира се, църковните камбани звъняха празнично. Представителен блок на военното формирование на съвместното командване на силите за специални операции в Пловдив с командир бриг. ген. Божидар Бойков бяха построени в очакване на ритуала.


Негово Високопреосвещенство в началото благослови: „Благодарим на Всеподателя, Бога, за това, че и тази година в благодатта на великия празник Богоявление се събрахме представители на почнти всички институции в нашата държава – на духовната, на войнската, на държавната, общинската власт – това е свидетелство за единство. А това единство е послание към божия народ за сила, на която той може да се опре. Защото ние знаем думите на Господ Иисус Христос – там, където в Мое име са събрани двама или трима, там съм и Аз посред тях. Празнуваме празника Богоявление. Благодарим на Бога, че се яви в трите си лица, в трите лица на Светата единосъщна, животоначална и неразделна Троица – Отец, Син и Свети дух. Благодарим на Бога, че се яви, за да ни спаси“.

След това митрополит Николай извърши освещаване на бойните знамена.


Последва хвърлянето на Светия кръст във водите на река Арда. За изваждането на Светинята в ледените води скочиха 34-ма  смелчаци, но за пореден, осми път, пръв до Кръста стигна 35-годишният Величко Карабоюков, учител по физкултура в ЕГ, а също и дългогодишен треньор по плуване. Водолази и спасители от Гражданска защита, а също и доброволци от БЧК бяха в очакване да се намесят в спасителна акция. За щастие не се наложи.


Веднага след по-големите за Кръста скачаха и децата до 13-годишна възраст, за които за поредна година беше подготвен басейн със затоплена вода. Тридесет деца скочиха, но пръв, явно с най-силна вяра, до Кръста достигна 12-годишният Виктор Авренлиев, възпитаник на СУ Отец Паисий".

Така станаха известни победителите. А ето и първите им думи, докато излизаха от осветените води.

Величко Карабоюков каза, че не си спомня колко точно пъти вече изважда Светия кръст на Богоявление: „Не знам – седми, осми път. Не знам за кой път го хващам, но доста пъти не съм го хващал. Пожелавам за всички мир, единство. Да не с е разделяме, да бъдем единни, ако искаме да вървим напред. Пожелавам за себе си и за моите близки здраве и благоденствие. Кръстът е една победа над злото и над злите сили. Кръстът ни пази нас “. След това побърза да се подсуши и да прегърне малкото си дете.


Виктор Авренлиев каза, че е много щастлив, че е успял да хване Светинята. Хвърля се за трети път в благородната надпревара, но за първи път успява пръв да достигне Кръста. „Пожелавам си да съм жив и здрав, всички мои близки също, всички хора които скачаха за Кръста“. Беше категоричен, че решението да направи тази стъпка е негово и че има силна вяра. На своите връстници препоръча да се престрашат и да го последват, защото имат шанс да успеят.

Майка му Елена Викторова не можа да сдържи сълзите си и сподели: „Искаше да скача с големите, но е на 12 години и не му позволиха. Догодина вече“. Пожела „само здраве“ за семейството си, а на сина си и „да е все така упорит“ и допълни „честит празник на всички хора, на всички вярващи. Няма по-хубаво от това да вярваш. И търпение – за всички нас“.

Тази година беше оповестено изискването, тези, които ще скачат за Кръста задължително да са кръстени. Затова някои смелчаци, които преди са го правили, но не са посветени в тайнството на Светото кръщение, бяха леко разочаровани, но пък и мотивирани да се кръстят за догодина и занапред.


След празничното богослужение беше организирана програма, в която участваха кърджалийски самодейни състави. От средновековния манастир „Св. Йоан Предтеча“ беше предоставена безплатна празнична трапеза за всички присъстващи.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

За градинарите: Как зимата повлия на овощните култури и как да действаме през пролетта

Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..

публикувано на 03.04.25 в 15:40

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04
Д-р Кристина Бонева и д-р Антон Бонев

Семейство млади лекари предпочете Кърджали пред Франция и Шотландия

Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..

публикувано на 01.04.25 в 23:59
Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България Жоел Мейер и Нурай Садулов

Франция, мон амур! Еп.47

Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите:       Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..

публикувано на 01.04.25 в 20:31
Момент от състезанието пред погледа на техническия съдия Супита Шенкова

Бариста шампионатът в Кърджали показа, че кафето е страст, изкуство и любов

Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща.  В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..

публикувано на 01.04.25 в 16:34

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на паметника на д-р Страшимир Дочков

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...

публикувано на 01.04.25 в 11:04