Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

8
Дървената джамия на "Седемте моми"
Снимка: Божидар Чолаков - Радио Кърджали

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа.

По време на пътуването към Подкова ще се насладите на впечатляващи родопски пейзажи. Маршрутът преминава покрай язовир "Студен кладенец" и река Върбица, като ви предлага незабравими гледки и възможност да се докоснете до красотата на природата.

Само на 750 метра от гарата се намира една от най-забележителните атракции — дървената джамия на “Седемте девойки”. Тя е единствената по рода си в България, построена изцяло от дърво и представлява уникален пример на ислямска архитектура. Севинч Шериф, бивша кметица на Подкова, разказва легендата за изграждането й:

"Нашата джамия е построена за една нощ от седем девойки, на които възлюбените са отишли на война. За да се върнат живи и здрави, те сънуват, че трябва да изградят храма. Завършен е на 6 май, а на този ден всяка година отбелязваме Хъдърлез (Гергьовден), когато хиляди гости от България, Гърция, Турция и Западна Европа посещават джамията."

Другата дестинация в близост до Подкова е “Дамла кая” — капещият камък.

Около 3,5 км от гара Подкова, в близост до село Старейшино, се намира друга уникална дестинация — култовият комплекс "Дамла кая" (Капещият камък). Комплексът включва малък водопад, каменно провирало и скални извори, а местните го свързват с древни традиции за пречистване и здраве.

Посещението на "Дамла кая" обхваща три ритуални етапа:Измиване на лицето три пъти при гробницата.Минаване през каменното провирало три пъти и оставяне на монета за дар.Пълно обмиване на тялото при водопада.

Водата се смята за най-лековита около Гергьовден, когато мястото привлича множество посетители. Разстоянието до комплекса се изминава за около 40-50 минути пеша, а наблизо се намират още два водопада — Гурденик и Акбуба.

До Подкова можете да пътувате с влак, като имате избор от три дневни влака. Най-удобният за еднодневна разходка тръгва от Димитровград в 10:50 ч., преминава през Хасково в 11:17 ч. и пристига в Кърджали в 12:55 ч.

Ако решите да посетите само дървената джамия, можете да се върнете със същия влак в 14:20 ч. Ако планирате да разгледате и "Дамла кая", обратният влак тръгва в 17:45 ч., което ви осигурява достатъчно време за разходка.

В Димитровград има удобни връзки към Пловдив, София и Свиленград, което прави Подкова достъпна за туристи от цялата страна. Преди да тръгнете на път се информирайте от сайта на БДЖ.

Пътуването с влак до Подкова и разглеждането на околните забележителности предлага идеалната комбинация от природа, култура и духовност. Независимо дали сте любител на фолклорните легенди, или търсите спокойствие сред родопската природа, тази дестинация със сигурност ще остави незабравими спомени.

Чуйте още в репортажа.



По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Момент от състезанието пред погледа на техническия съдия Супита Шенкова

Бариста шампионатът в Кърджали показа, че кафето е страст, изкуство и любов

Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща.  В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..

публикувано на 01.04.25 в 16:34

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на паметника на д-р Страшимир Дочков

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...

публикувано на 01.04.25 в 11:04

Вкусен следобед - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..

публикувано на 30.03.25 в 18:19

Рамазан Байрам – традиции и празничен дух в село Глухар

Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..

публикувано на 29.03.25 в 15:30

Танцов състав „Орфей“ - Кърджали ще мери сили в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор“

Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...

публикувано на 29.03.25 в 14:50

Танцов клуб "Ахридос" за пети път на фестивала "Пролетно хоро"

Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..

публикувано на 29.03.25 в 14:30

Общ бинарен урок по български език и математика

Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..

публикувано на 28.03.25 в 17:18