Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа.
По време на пътуването към Подкова ще се насладите на впечатляващи родопски пейзажи. Маршрутът преминава покрай язовир "Студен кладенец" и река Върбица, като ви предлага незабравими гледки и възможност да се докоснете до красотата на природата.
Само на 750 метра от гарата се намира една от най-забележителните атракции — дървената джамия на “Седемте девойки”. Тя е единствената по рода си в България, построена изцяло от дърво и представлява уникален пример на ислямска архитектура. Севинч Шериф, бивша кметица на Подкова, разказва легендата за изграждането й:
"Нашата джамия е построена за една нощ от седем девойки, на които възлюбените са отишли на война. За да се върнат живи и здрави, те сънуват, че трябва да изградят храма. Завършен е на 6 май, а на този ден всяка година отбелязваме Хъдърлез (Гергьовден), когато хиляди гости от България, Гърция, Турция и Западна Европа посещават джамията."
Другата дестинация в близост до Подкова е “Дамла кая” — капещият камък.
Около 3,5 км от гара Подкова, в близост до село Старейшино, се намира друга уникална дестинация — култовият комплекс "Дамла кая" (Капещият камък). Комплексът включва малък водопад, каменно провирало и скални извори, а местните го свързват с древни традиции за пречистване и здраве.
Посещението на "Дамла кая" обхваща три ритуални етапа:Измиване на лицето три пъти при гробницата.Минаване през каменното провирало три пъти и оставяне на монета за дар.Пълно обмиване на тялото при водопада.
Водата се смята за най-лековита около Гергьовден, когато мястото привлича множество посетители. Разстоянието до комплекса се изминава за около 40-50 минути пеша, а наблизо се намират още два водопада — Гурденик и Акбуба.
До Подкова можете да пътувате с влак, като имате избор от три дневни влака. Най-удобният за еднодневна разходка тръгва от Димитровград в 10:50 ч., преминава през Хасково в 11:17 ч. и пристига в Кърджали в 12:55 ч.
Ако решите да посетите само дървената джамия, можете да се върнете със същия влак в 14:20 ч. Ако планирате да разгледате и "Дамла кая", обратният влак тръгва в 17:45 ч., което ви осигурява достатъчно време за разходка.
В Димитровград има удобни връзки към Пловдив, София и Свиленград, което прави Подкова достъпна за туристи от цялата страна. Преди да тръгнете на път се информирайте от сайта на БДЖ.
Пътуването с влак до Подкова и разглеждането на околните забележителности предлага идеалната комбинация от природа, култура и духовност. Независимо дали сте любител на фолклорните легенди, или търсите спокойствие сред родопската природа, тази дестинация със сигурност ще остави незабравими спомени.
Чуйте още в репортажа.
Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..
В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..
През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..
Община Баните ще отбележи тържествено своя празник и Деня на минералната вода на 5 и 6 май, съвпадащ с големия празник Гергьовден. Родопската община отново подготвя богата празнична програма, която ще събере местни жители и гости от цялата страна. „Знаете, че 5 и 6 май са празник на община Баните и минералната вода – традиция, която се спазва вече..
Преди 15 години в Свиленград започва историята на един танцов състав, който носи в сърцето си родовата памет и българския дух – танцов състав "Илинден". „Поканиха ме да водя танцови състави към читалището и всичко започна с детски състав, после детско-юношески, клуб за народни хора и накрая – танцов състав 'Илинден'.“, разказва хореографът на групата..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478