През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението.
Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с твърдо гориво през зимните месеци. Това е характерно за по-студения сезон, когато интензивното отопление повишава нивата на замърсяване.
Допълнителен фактор е интензивният автомобилен трафик, особено през празничните дни около Нова година, когато движението в града беше значително увеличено.
Качеството на атмосферния въздух в Кърджали се следи от автоматичната измервателна станция „Студен кладенец“. Тази станция се обслужва от регионалната лаборатория на Изпълнителната агенция по околна среда в Хасково, където уредите преминават редовна проверка и калибрация.
За разлика от нея, данните от лични измервателни станции, които гражданите използват, често не са калибрирани в акредитирани лаборатории. Това може да доведе до неточности и несъответствия в отчетените стойности.
По данни на станцията „Студен кладенец“, от края на миналата година до сега, в Кърджали са регистрирани само три превишения на средноденонощната норма за ФПЧ с 10 (при норма 50 микрограма на кубичен метър). Превишенията са минимални – между 53 и 57 микрограма, което не е съществено отклонение.
Метеорологичните фактори като безветрие, мъгла и ниски температури допринасят за задържането на замърсители в приземния слой на атмосферата. Това създава условия за по-големи концентрации на фини прахови частици в зимния период.През изминалата година РИОСВ – Хасково не е установила превишения на допустимите емисии от промишлени източници в Кърджали. Според данни от инспекцията, предприятията в региона спазват нормите, заложени в техните комплексни разрешителни.
Въпреки че няма изисквания за алармиране на населението при високи нива на ФПЧ, гражданите – особено тези с хронични заболявания, деца и възрастни – се съветват да:
Избягват продължителен престой на открито при високи нива на замърсяване.
Ограничат физическите активности на открито.
Следят актуалната информация за качеството на въздуха.
Гражданите могат да допринесат за намаляване на замърсяването, като ограничат използването на твърдо гориво за отопление и по възможност използват алтернативни транспортни средства.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения. Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..
Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА". Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..
13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..
Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти. В мехлема влизат освен..
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478