Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Иво Инджов коментира новия редовен кабинет

Кабинетът "Желязков": Коалиция на страха или компромис в името на България

Иво Инджов
Снимка: Стефан Кунчев

След девет месеца без редовен кабинет и седем парламентарни избора, България отново има правителство. Кабинетът "Желязков", съставен от коалиция между ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България", "Обединена левица" и "Има такъв народ", бе подкрепен и от Демокрация, права и свободи - ДПС, които ще участват в парламентарното мнозинство, но без да излъчват представители в изпълнителната власт.

Основният въпрос, който стои пред анализаторите и обществото, е не само колко дълго ще издържи този кабинет, но и какви резултати може да постигне.

Доц. Иво Инджов, политолог, коментира в ефира на Радио Кърджали, че основният фактор, който ще държи кабинета заедно, е страхът от предсрочни избори.
"Тази своеобразна спойка – страхът от бързи предсрочни избори – е това, което ще удържи коалицията. Някои партии са застрашени от маргинализация и ще направят всичко възможно да удължат съществуването на кабинета," посочи той.

Според доц. Инджов, въпреки компромисите, кабинетът има важни задачи, като приемането на бюджет за 2025 година и подготовката на страната за членство в еврозоната през 2026 година.
"Очакванията на гражданите са високи, но трудно можем да очакваме правителството да постигне значими реформи, имайки предвид широкия спектър от интереси и компромиси в коалицията," добави той.

Доц. Инджов смята, че най-големият компромис идва от ДПС, които въпреки многократните си декларации, че няма да участват в коалиции с ГЕРБ, са решили да подкрепят кабинета. В същото време, според него, партии като "Има такъв народ" и част от коалицията "Продължаваме промяната" рискуват да изгубят доверие сред избирателите си заради отстъпките, които са направили.

"Печелившите са ДПС, които ще използват времето във властта, за да се консолидират преди следващите избори," прогнозира той.

Редовният кабинет “Желязков” е изправен пред предизвикателства, които включват както вътрешнополитическа стабилност, така и изпълнението на национални и международни приоритети. Въпросът за дългосрочната му устойчивост остава отворен, но компромисите и различията в коалицията ще бъдат ключов фактор за развитието на политическата обстановка в страната.

Чуйте повече от разговора с доц. Иво Инджов в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Божидар Чолаков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Данаил Добрев: Коромораните изяждат по 3 кг. риба на ден, лишават риболовците от хобито им

Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..

публикувано на 11.04.25 в 13:51
Лидия Кирилова

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..

публикувано на 10.04.25 в 13:52

Никола Чанев: Сега над 400 милиона са разходите за гражданите и бизнеса от превалутиране в евро

Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..

публикувано на 09.04.25 в 10:34

Смолян се възстановява след интензивния снеговалеж, пътищата са отворени

Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...

публикувано на 08.04.25 в 10:15
Росица Средкова

Повечето от децата, отпадащи от училище, са от уязвимите групи

Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..

публикувано на 07.04.25 в 19:22