На 25 януари, се навършват седем години от кончината на известната тракийска певица Кичка Савова. В нейна памет и като израз на уважение към нейното творчество, Надя Щегрова,секретар на читалище “Изгрев - 1928”, в родното село на певицата – Сладун, сподели спомените си за нея.
„Чест и удоволствие е да говоря за Кичка Савова. Тя беше невероятен човек, изключително отдаден на народната песен и самодейността. Работихме заедно по организирането на няколко фестивала, които оставиха траен отпечатък в културния живот на нашето село. За мен тя беше не само вдъхновение, но и пример за всеотдайност и любов към фолклора“, разказва Надя Щегрова.
Кичка Савова е родена в Сладун, но голяма част от живота й е свързана със Стара Загора, където започва нейната творческа кариера на едва 14-годишна възраст. Въпреки това тя никога не забравя родното си място и оставя значим принос за съхраняването на местното песенно наследство.
През 2011 година, с нейна подкрепа, в Сладун стартира фолклорният фестивал, който днес носи нейното име.
„Тя настояваше фестивалът да се провежда именно в родното ѝ село, за да съхраним и оживим традициите. Дори до последния момент тя участваше активно в организацията. Този фестивал беше нейна кауза“, споделя Надя Щегрова.
Днес фестивалът в Сладун продължава да привлича участници от България и чужбина, като се утвърждава като едно от най-значимите събития в региона. През 2025 година събитието ще се проведе на 26 и 27 април, като за поредна година ще има участие на състави от Турция. Заявки за участие се приемат до 15 април чрез официалния сайт на фестивала.
В памет на Кичка Савова в Сладун е поставена паметна плоча, която символизира уважението и признателността на местната общност към певицата. „Тя винаги казваше, че трябва да оставим нещо след себе си. За мен е чест да продължаваме нейното дело и да предаваме любовта ѝ към фолклора на следващите поколения“, заключи Надя Щегрова.
Фестивалът „С песните на Кичка Савова“ е не само почит към голямата тракийска певица, но и доказателство, че българският фолклор има силата да обединява хора и да съхранява традициите.
Една от най-добрите ученички на Кичка Савова е Дарина Славчева, която днес е част от фолклорен ансамбъл "Тракия" - Пловдив и преподавател в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" - София.
Тя разказва за запознанството и заръките, които ѝ е давала Кичка Савова.
"Моето запознанство с Кичка Савова започна в родния ми град Стара Загора, където тя е живяла и творила. Причина за това беше радио "Стара Загора", където тя от много ранна възраст става сътрудник и изпълнител в живи предавания, а по-късно и прави записи. Тя е и една от основателките на ансамбъл "Загоре". В ученическите ми години тя ме подготви да кандидатствам за музикалното училище в Котел.
Освен връзката ни като учител и ученик, между нас се изгради много топла и лична връзка, защото съм на възрастта на нейните внуци. Това беше изключително скъпо и ценно за мен.
Спомням си нейните заръки - тя ме насърчи в много ранна възраст да обикалям селата и да събирам местен фолклор, за да изградя собствен репертоар. Тогава бях едва на 10-11 години, но това бе изключително важно за мен. Друга нейна специална заръка беше да уважавам самодейците, защото те поддържат нашия фолклор жив в неговата най-истинска форма.
Последният ни разговор беше дни преди нейната кончина. Обсъждахме бъдещи планове за записване на песни. Тя ме насърчаваше и беше изключително отдадена на фолклора.
Фестивалът в нейна чест в родното ѝ село Сладун е нейно съкровено желание. Още от първото издание тя споделяше емоциите си около организацията. Аз съм свидетел на тези моменти, макар че не успях да присъствам на няколко издания заради раждането на дъщерите ми. Радвам се, че фестивалът успява да се съхрани в неговата цялост и достоверност.
Мисля, че ако Кичка Савова беше тук, щеше да ни окуражава и да ни напомня да съхраняваме фолклорната традиция. Лично аз изпитвам огромна липса към нея - липсват ми разговорите ни, напътствията ѝ. Провеждането на майсторските класове, които са част от фондация "Кичка Савова", по този начин отново преживявам нашата връзка като учител и ученик", разказва Дарина Славчева.
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478