Ученици от Професионалната гимназия по икономика "Алеко Константинов" в Кърджали отбелязаха 90-годишнината на Българското национално радио с поредица от инициативи. Преди дни те посетиха Радио Кърджали, където се запознаха отблизо с работния процес и технологиите, използвани в медията. Тази среща с радиото остави трайни впечатления у тях, като ги вдъхнови да представят свои идеи пред съучениците си.
Учениците организираха събитие в училището си, на което представиха кратка история за възникването и развитието на Българското национално радио. Кулминацията на програмата бе постановка, с която младите участници демонстрираха как се създава радиопредаване. Събитието предизвика положителни емоции и одобрение сред присъстващите, а инициативата бе отчетена като успешна крачка към популяризирането на радиото сред младите хора.
Божидар Чолаков, журналист от БНР - Радио Кърджали, събра впечатленията и мненията на учениците Алекс Кесенров, Ивайла Табакова и Мануел Маринов, какво за тях е радиото?
Алекс Кесенров сподели, че слуша радио главно в автомобила, но го смята за позитивно средство за информация и забавление. „Харесва ми, че пускат хубава музика и споделят интересни новини“, каза той. Въпреки това, Алекс призна, че не би се занимавал с работа в радио, тъй като се чувства твърде притеснен от идеята да говори пред хора. Алекс призна, че предпочита професионалната реализация в IT сферата, но не изключва възможността да допринася към радио медия чрез програмиране и технологии.
Ивайла Табакова, от своя страна, разказа, че е печелила награди в сферата на журналистиката и би обмислила кариера в радиото. „Слушам радио рядко, но винаги се интересувам от предаванията на БНР. Най-много бих искала да чувам теми, свързани с ученето и образованието“, сподели тя.
Мануел Маринов също коментира впечатленията си от посещението в Радио Кърджали. „Очаквах, че за едно радио са нужни само няколко човека и една стая, но се оказа, че техниката и процесите са изключително сложни и изискват голям екип. Това ме изненада и впечатли“.
Учениците изразиха различни предпочитания за съдържанието на радиопредаванията. Според тях, радиото трябва да включва повече съвременна музика и да обхваща различни музикални жанрове, включително рок и метъл, които често липсват. Освен това те препоръчаха развитието на приложения, които да улеснят достъпа до радиостанции, комбинирайки ги с модерни технологии.
Събития като това, организирано от учениците на ПГИ "Алеко Константинов", показват, че радиото все още може да бъде вдъхновение за младите хора. Посещението в Радио Кърджали и последвалата им инициатива са пример за успешно съчетаване на историята и съвременните технологии с цел привличане на интерес към медийната индустрия. Въпреки различните предпочитания за бъдеща кариера, всички участници се обединиха около значимостта на радиото като част от културното наследство и ежедневието на хората.
Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478