39 милиона и 850 хиляди лева да бъдат заложени в бюджет 2025 за музеите и галериите искат от Сдружение „Български музеи“. Така увеличението при финансирането на регионалните и общински музеи ще бъде 20%, а при националните – 15%, обясни Огнян Тодоров, председател на Сдружение „Български музеи“ и директор на Природонаучня музей в Пловдив.
Той добави още, че средствата ще бъдат използвани предимно за увеличаване на възнагражденията на служителите:
"Всеки музей според приходите си ще решава каква част от сумата ще отиде за заплати. Останалите средства ще бъдат използвани за издръжка."
Към момента средната заплата на служителите е 1700 лева бруто. Ниските възнаграждения водят до продължаване тенденцията за отлив на кадри и вливането им в образователната система. Затова от Сдружението искат и отпускането на субсидирани щатни бройки в музеите.
Ще настояват още и за въвеждането на национална програма, по която всяка година културните институции да модернизират експозициите си. За целта трябва да бъдат заложени 5.5 млн. лв.
„Така ще могат да бъдат закупувани по-значими неща като нови витрини, осветления и експонати. По този начин лицето на музеите ще бъде по-приветливо, а експозициите по-примамливи за посетителите“, обясни Тодоров.
Тодоров каза още, че 25 регионални музея все още чакат разплащането на 1.9 млн. лв. от спечелени проекти за модернизация през миналата година. Министърът на културата Мариан Бачев е уверил сдружението на българските музеи, че средствата ще бъдат разплатени.
Интервюто с Огнян Тодоров чуйте ТУК.
50 детски рисунки, отличени в Национален конкурс “Вълшебният свят на Родопите“ през миналата година, са представени в изложба в Централната градската библиотека на град Пори. Изложбата се организира по покана на Финландско-българската асоциация. Ирина Стамболийска, която е председател на отдела на асоциацията в град Пори, се..
Все по-често чуваме за тежки катастрофи с жертви на пътя – ужасяващи истории, в които главни герои са деца и млади хора. Именно с мисъл за бъдещите участници в движението, театърът в Кърджали продължава да играе едно от най-дълголетните си представления – „Безопасна приказка“. „Надявам се от малки да хванем децата и някак си да запомнят..
В свиленградското село Сладун беше открит 14-ият Международен фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“. В продължение на два дни сцената събира над 2000 участници от България и Турция – самодейци, фолклорни състави, певци и инструменталисти, обединени от любовта към народната музика. Фестивалът се провежда в памет на голямата народна певица Кичка..
В светлата седмица след Великден Хасково е озарен от таланта на литературните дебютанти на България. С изложбата „Жрецът на Мелпомена“ бе поставено символичното начало на 53-тите Литературни дни „Южна пролет“ Хасково 2025. Заместник-кметът на Община Хасково Мария Вълчева, членове на журито и дебютанти присъстваха на откриването на експозицията,..
Художничка от Кърджали с увреден слух рисува нетрадиционни икони, изобразявайки светците върху щраусови яйца. Това е Ваня Петкова, която рисува от дете и има не само участия, но и самостоятелни изложби, съобщи БТА. Своята първа икона върху яйце от щраус Ваня рисува преди близо 15 години. През 2011г. неин роднина й дава едно яйце с молба тя да опита да..
Светлозар Недев представя „Завръщане в Бъдещето“ в галерия „Форум“ в Хасково. Община Хасково и Художествената галерия представят самостоятелната изложба живопис на художника. Старозагорският художник е известен на хасковската публика с картините си в стил абстрактна живопис. Цветните платна на твореца носят пролетно и слънчево настроение...
Представителният танцов ансамбъл „Орфей“ към Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова и помощник-хореограф Гинка Захариева, е сред финалистите в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор 2025“. На полуфинала, който се проведе в края на март, ансамбълът се представи с изпълнения на високо ниво в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478