Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията.
В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди Ковид пандемията.
Кадир Мустафов, областен председател на Българската асоциация на заведенията (БАЗ) в Кърджали посочи, че увеличението на косвения данък неизменно ще доведе до поскъпване на услугите им за потребителите и ще породи увеличение на сивия сектор.
Мустафов каза, че от 1 януари ДДС за заведенията е 20%, но са призовали членовете на Асоциацията и колегите в бранша да задържат цените до гласуването на бюджета за страната:
"Ние като Асоциация в София призовавахме нашите членове и колегите, които са в нашия бранш да запазим цените поне до приемането на бюджета на страната, защото имаме обещание от водещите политически сили в Народното събрание, които имат поне нагласата да гласуват на първо и второ четене ДДС да стане пак на 9% за 2025 г.
Това ни се отразява много и нагоре, защото ако декември сме плащали 9% ДДС, то сега през януари вече е 20% и сега предстои да внесем ДДС-то до 14 февруари за Деня на влюбените ще внесем двойно по-голямо ДДС в бюджета на страната."
Повишаването на цените ще доведе до отлив на клиенти или до промяна на техните навици, каза още Мустафов. Ако преди, клиент си е позволявал да пие кафе с вода, сега би се задоволил само с кафе, посочи още той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..
В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..
Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..
След като в Хърватия започна бойкот на магазини заради високите цени, Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи се обявиха и в България да се проведе Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в страната. Призивът в социалните мрежи на Движение „Системата ни убива" това да..
„Ден на отворените врати“ ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година. В общините Кърджали и..
Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..
Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ и намеса на държавата в пазарните отношения и веригите на доставка с въвеждане на таван на цените или надценките нямат нито икономическа, нито пазарна логика да постигнат понижаване на цените и промени в полза на крайните потребители в дългосрочен план, това мнение изрази пред Радио..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478