Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са заснети и видеоклипове, което ще позволи на по-широката публика да се докосне до магията на българската народна музика.
Още от ранна възраст Милко се увлича по музиката, като започва с изучаването на тамбура. Това пробужда в него интереса към народните песни, който с годините се засилва все повече. Роден в Сатовча, той е повлиян както от западнородопския, така и от пиринския фолклор. Според него Западните Родопи са музикален регион, на който не е обръщано достатъчно внимание през годините, и затова той се стреми да издирва и изпълнява автентични песни, които не са били популяризирани досега.
С помощта на композитора Петьо Кръстев, Милко Бошнаков записва и аранжира своите песни, съчетавайки традиционния стил с модерни елементи. Хореографията на „Майчинко, стара майчинко“ е дело на проф. Николай Цветков, а в клипа участва студентският фолклорен ансамбъл към Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград.
Освен че е певец, Милко е и преподавател, като обучава ученици от 8 до 10 клас по музика и води школа по тамбура в читалището в Разлог. Въпреки натоварената си програма, той съчетава успешно преподаването с работата си като музикален редактор в Радио Благоевград, където се грижи за това слушателите да се докосват до качествена българска музика.
По думите на Милко, интересът на младите хора към фолклорната музика нараства, особено в Разлог, където традициите се предават от поколение на поколение. В читалището кипи живот – децата с ентусиазъм изучават народно пеене, свирене на инструменти и танци. Това дава надежда, че българският фолклор ще продължи да живее и да се развива.
В заключение, Милко Бошнаков остава верен на своята мисия – да съхранява и популяризира българската народна музика. Той се надява, че съвсем скоро новите му записи ще бъдат представени пред публика чрез концерт.
Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..
Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..
Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...
Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..
Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..
В община Черноочене подготовката за Рамазан Байрам и предшестващия го Ден Арифе е в разгара си. Както всяка година, местните жители спазват дългогодишните традиции, а празничната атмосфера обхваща целия регион. "Денят Арифе е най-сладкият ден за децата. Те с нетърпение очакват момента, в който ще получат лакомства," каза за Радио Кърджали Исмет..
В навечерието на свещения за мюсюлманите празник Рамазан Байрам, Община Момчилград отново ще отбележи празника с традиционни събития, които събират жителите и гостите на града. Това съобщи за Радио Кърджали кметът на общината Илкнур Кязим: „Вече се превърна в традиция в Деня Арифе, най-сладкият ден преди Рамазан Байрам, в Градския парк..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478