Астероид, който се намира в астероидния пояс между Марс и Юпитер вече носи името на Скалния град на траките - Перперикон.
Откривател на небесното тяло е доц. д-р Веселка Радева.
Това се случва през 2015 година, когато астрономът работи по международна програма за астрономическо сътрудничество, чиято цел е да се откриват нови астероиди.
Следват цели 10 години на наблюдения на астероида, разказа за Радио Кърджалидоц. Радева.
„Много време отнема потвърждаването на самото откритие. Астероида се наблюдава по цялата му орбита. Трябва да се проследи неговата пълна обиколка около Слънцето, която е с продължителност 5 години и 7-8 месеца, за да могат да се определят неговите орбитни елементи“, поясни доц. д-р Веселка Радева.
Тя е една от едва четирима – петимата астероидни астрономи в България, а в света такива учени са около 1 000.
От 2017 година доц. Радева е ръководител на морската астрономическа обсерватория – планетариум на Висшето военноморско училище във Варна. С нейните курсанти имат открити над 80 нови астероида.
Именно през 2017 г. астрономът получава предложение и възможност да стане „кръстник“ на новооткрития астероид с номер 560 085.
Доц. Радева не се колебае дълго и решава небесното тяло да „изстреля“ Скалния град на траките край Кърджали – Перперикон – в астероидния пояс между Марс и Юпитер.
Защото „ Перперкон има специално, силно емоционално значения за нея“. Всяка година заедно със семейството си посещава този обект и се възхищава от всичко , което вижда.
„Кърджали има едно магично място със световно значение - Перперикон. Комплексът пък има своята „слънчева обсерватория“, каза още доц. д-р Веселка Радева.
И така по думите й, ние имаме един огромен скален град, а вече и една такава огромна скала се движи между планетите Марс и Юпитер.
Доц. Радева допълни, че през следващите години предстоят още наблюдения на астероида „Перперикон“. Ще трябва да се определи какъв е неговия ротационен период – колко часа се върти около собствената си ос, каква е неговата форма и химичен състав.
„И тогава, след няколко години, ще направим скален модел на астероида и ще го поставим в подножието на Скалния град Перперикон“, посочи доц. д-р Веселка Радева.
И нещо много любопитно - астероидът с номер 560 085, носещ името „Перперикон“ е на 4 млрд. и 500млн. години. Или казано по друг начин – стар е , колкото Слънчевата система.
Повече – чуйте в интервюто на Галина Кючукова с доц. д-р Веселка Радева в звуковия файл.
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..
Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..
Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..
Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...
Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..
От 7 април започва Седмицата на гората, в която лесовъдите в България празнуват и отбелязват професионалния си празник. Тя се провежда всяка година в първата пълна седмица на месеца. През 2025 г. се навършват 100 години от първото честване. Затова мотото на празничните прояви е "Век от вечността в създаване, опазване и грижа!". Гората в Източните..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478