Прошката е вътрешен процес, който ни освобождава от емоционалната тежест и ни дава възможност за вътрешен мир. Тя не е само заради другите, а заради нас самите, като ни помага да се освободим от болката и негативните емоции. Важно е първо да разберем болката си и да я пуснем, преди да можем да простим на другите. Това каза в ефира на Радио Кърджали Надя Атанасова, позната от социалните мрежи с методите си за самопознание, духовни теми и практики, създател на метода - Мисъл, емоция и биохимия в групата числата на Грабовой.
"Прошката е начин да си покажем, че ние се обичаме, че спираме да се наказваме заради поведението на човека, който е близък около нас и който ни е причинил това неприятно усещане. Чрез нея ние избираме нашия вътрешен мир и нашето успокоение", допълни още Надя Атанасова по повод предстоящия християнски празник в неделя - Сирни заговезни.
Според нея прошката не променя миналото, но променя нашето отношение към него. Тя е част от личната трансформация и път към себепознание, който ни помага да разберем и освободим емоциите, които ни задържат.
Надя Атанасова каза още, че българинът има вроден усет за прошка, благодарение на мъдростта и силата, предавани през поколенията. Въпреки трудностите, ние продължаваме да прощаваме и да се изправяме пред живота.
Според нея ритуалите за прошка, като тези на Сирни Заговезни, могат да се адаптират към съвременния свят, като ни помагат да създадем вътрешна хармония и да възстановим помирението както в личния, така и в обществения живот.
Как да се научим да прощаваме и кой повече страда, човекът, който ни обижда или ние самите, чуйте в звуковия файл.
100 чевермета ще се завъртят в Златоград в началото на май . За празника на златоградското чеверме са заети всички хотели и къщи за гости не само за тази, но и за другата година . Освен нашенци, празникът става популярен и сред гърци. В ход са строежи на още места за създаване, каза още кметът на общината Мирослав Янчев. Повече за..
С 50 % да бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май, то ва обещават преди време на срещата с работещите там министъра на здравеопазването д-р Силви Кирилов. Необходимите 12 милиона и 500 000 лева ще осигурите Министерството на финансите. Средната брутна заплата в..
Третото издание на Фармфест „Красотата на Родопите“ ще се проведе на 24 и 25 май 2025 г. в Момчилград, с фокус върху местните породи животни и традиционни родопски продукти. Събитието ще събере повече от 60 изложители, включително производители на млечни продукти, месо и местни ястия. „Фармфестът започна с идеята да популяризира местното..
На 24 април се проведе обществена дискусия, посветена на въвеждането на предмет по религия и добродетели в българските училища. Събитието беше открито от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и събра над 100 участници – представители на различни вероизповедания, народни представители, учители, родители и представители на неправителствени..
Понякога животът ни изправя пред тиха, дълга битка - като тази с Лаймската болест. Ще чуете историята на Галина Алипиева - жена с огромен дух, която не просто се бори с тежкото заболяване, но и вдъхновява с откритостта и силата си. В разговора ще разберем как е открила болестта, как преминава през нея и през системата, която често не предлага..
Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..
Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478