Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Академия за историци" подготвят в Крумовград

Младите историци от клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград и техният ръководител Илиян Тосков тръгват към ново предизвикателство - "Академия за историци". Идеята е още в зародиш, но в училището се надяват, че чрез академията ще мотивират и най-малките да учат и да се развиват.

"Ще използваме добрия пример на учениците от Клуб "Историкон", които вече са достигнали по-високо ниво, съответно имат по-висока мотивация. Идеята ми е да въвеждаме постепенно малките ученици в дейностите, които прави Клуб "Историкон" по издаването на историческия бюлетин, по работата по различни проекти за състезания и конкурси, а пък и съответно изследователската работа. Като за начало смятаме да започнем с по-малки стъпки, така че, докато станат осми - девети клас, те вече да са наясно какво означава да си историк, изследовател, да работят с документи и какво означава да си, ако мога да използвам този израз - успешен ученик", разкри замисъла на идеята учителят по история Илиян Тосков, който е и ръководител на клуба.


Според него личният пример е най-добрият начин да мотивираш хората  и затова смята, че реализирането на идеята ще има положителен ефект.

Работата по книгата за миналото на Крумовград по страниците на периодичния печат между 1917 и 1947 г. , по която работят възпитаниците му, е напреднала.

"На този етап вече сме приключили с проучвателната дейност. Подбрали сме статиите. В момента сме на ниво обработка. Смятам, че вървим с доста добри темпове и най-вероятно, поне на този етап, над 80 % е шансът за 24 Май книгата да бъде готова", коментира Илиян Тосков. Той увери, че са изскочили любопитни моменти от историята на Крумовград, които ще намерят място на страниците на томчето и ще са интересни за хората, които се интересуват от история.

Учителят изрази задоволството си и от успехите на своите ученици, които печелят призови места в регионални и национални конкурси. 

ие се стараем наред с научната и изследователска работа, да участваме и в конкурси, в които да популяризираме това, което правим. Точно на националния празник станаха ясни резултатите от един национален конкурс "С България в сърцето". Елена Петрова беше отличена с трето място за есе. На този етап 2025 година ни носи много мотивация и много успехи. Това е петата награда от началото на годината. Захари Даматов, също член на клуба, спечели второ място в конкурс за есе, а преди няколко седмици Елена завоюва отново награда в друг конкурс. И още две момичета - Аделина Кючукова и Айдан Айдан спечелиха съответно 2-ро място и поощрителна награда в конкурс, организиран от ОДК Хасково "Завещано от Апостола". Така че на този етап не липсва труд, но не липсват и успехи", разказа Илиян Тосков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лидия Кирилова

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..

публикувано на 10.04.25 в 13:52

Никола Чанев: Сега над 400 милиона са разходите за гражданите и бизнеса от превалутиране в евро

Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..

публикувано на 09.04.25 в 10:34

Смолян се възстановява след интензивния снеговалеж, пътищата са отворени

Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...

публикувано на 08.04.25 в 10:15
Росица Средкова

Повечето от децата, отпадащи от училище, са от уязвимите групи

Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..

публикувано на 07.04.25 в 19:22

Лесовъдите в Кърджали отбелязват вековен юбилей

От 7 април започва Седмицата на гората, в която лесовъдите в България празнуват и отбелязват професионалния си празник. Тя се провежда всяка година в първата пълна седмица на месеца. През 2025 г. се навършват 100 години от първото честване. Затова мотото на празничните прояви е  "Век от вечността в създаване, опазване и грижа!". Гората в Източните..

публикувано на 07.04.25 в 13:51

Ресторантьорите отново на протест, Кърджали ги подкрепя

Ресторантьори и хотелиери в България започват национален протест срещу решението на правителството да увеличи ставката на ДДС от 9% на 20%. Това увеличение, според представителите на сектора, е сериозна заплаха за оцеляването на бизнеса, като те настояват за връщане на 9% ставка в сектора. Протестите ще продължат до 9-ти април, като заведенията ще..

публикувано на 07.04.25 в 11:22

Народен представител се оказа „в окото на бурята“ в ромска махала

Област Кърджали е сред най-замърсените в страната. До тази констатация е достигнал като резултат от лична проверка депутатът от партия „Величие“ от региона Костадин Хаджийски. Само за два часа и на разстояние от около 15 км по трасето между Хасково и Кърджали се е натъкнал на 30 нерегламентирани сметища. Костадин Хаджийски стана депутат от..

публикувано на 05.04.25 в 19:20