Част от каретата, бродериите и плетивата са изработени от участничките, а друга част са извадени от скриновете, пазени като свидна реликва от бабите им, разказа организаторката Златка Господинова. Посетителите могат да видят и традиционни женски дрехи и носии от България и света.
Експонатите са от колекциите на Мими Николова, Мария Малчанова, Радина Иванова, Десимира Тончева, Радка Делчева и Златка Господинова. Част от тях са членове на местната Камара на занаятчиите.
Изложбата е посветена на мартенските празници и на жената, която - независимо какъв цвят на кожата има и каква религия изповядва, винаги е тази, която създава топлината и уюта на дома. Това каза за Радио Кърджали организаторът Златка Господинова.
Повечето от показаните карета и ръкоделия са изработени преди около 30 до 50 години, но има такива, които са от началото на миналия ХХ век.
"Например има една възглавница, която е много, много стара - може би от началото на миналия век е. Част от носиите също са от преди стотина години, носията, с която аз бях, също може би е около 100-годишна", обясни Златка Господинова.
Шевиците показват традициите в бродирането не само в Хасковския край, но са от всички краища на българските земи. Носиите са както тракийски, така и от други етнографски области, но освен това има представени и традиционни женски дрехи от Татарстан, Уганда, Австрия.
Сред любопитните експонати е носия, която не може точно да бъде определена. "Има един експонат, който е много интересен, защото е малко спорен, защото в едно и също село има пет вида различни носии. Аз питах много хора де факто от кой район могат да го датират и откъде е по принцип, тъй като е спорно. Много е интересна, защото никой конкретно не е казал. А всички са братовчеди в това село. Аз смятам, че една хубава одринска престилка например ще й отива на носията", разказа Златка Господинова.
"Освен това, тъй като бях облякла (на откриването, бел.ред.) един сокай, така наречения килифаревски сокай, те казват - това нещо какво е? Казвам - това е още от болярско време, от Второто българско царство, така че няма как да не е българско", разказа Златка Господинова, която уточнява, че най-старите традиции при изработването на българските носии са от времето преди Възраждането. Тя дава за пример изложена дреха, която е направена по модел от стенопис на църква от 1330 г., която се намира в Сърбия.
На 30 април НЧ "Пробуда-1914" - Ивайловград ще представят в Кърджали авторския спектакъл на Иванка Шекерова "Дишай". Представлението е оригинална художествена провокация, която ни кара да се замислим как изкуственият интелект променя нашето възприятие за реалността. Спектакълът, който ще бъде поставен в Дома на културата в Кърджали, ще предизвиква..
На 17 април, дни преди Великден, в Кърджали ще гостува един от най-разпознаваемите гласове в българската музика – Станислав Сланев, по-известен като Стенли. Той идва в града край Арда, заедно със своите музиканти, за да представят пред меломаните едни от най-обичаните му хитове, както и вечните за българската музика класики, сред които песни, които..
Писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер гостува в петък на Спортно-интелектуален клуб Ахридос. Тя е автор на книгата "Има ли места в рая", описала обратите на живота, породени от войната в Сирия. Книгата засяга и темите за човешката сила на духа, за ценностите в семейството, за човешките добродетели , преплетени в образите..
С акция на деца и младежи от Кърджали ще бъде отбелязан 1 април – Международният ден на птиците. На 1 април, от 17:30 часа, в арт галерия „Кръг“, ще бъде открита експозиция от рисунки на птици на деца и младежи от 7 до 17-годишна възраст, която ще може да бъде посетена в периода от 1 до 20 април. Най-малката участничка е 4-годишната..
На 90-годишна възраст почина актьорът Ричард Чембърлейн, съобщиха сп. "Варайъти" и в. "Вашингтон поуст". Той спечели сърцата на публиката по целия свят с главните си роли във филми и сериали като "Шогун", "Птиците умират сами" и "Граф Монте-Кристо". Сред забележителните ленти, в които Чембърлейн се снима, са "Петулия", "Тримата мускетари",..
Националният кръг на олимпиадата по английски език ще се проведе в Кърджали на 29 март. Във финала на състезанието, водени от учителката си Снежана Христова, ще участват и трима ученици от Езиковата гимназия "Христо Ботев" в Кърджали" . Те постигнаха отлични резултати на областния етап - това са Берин Шабан, Айтач Салиф и Елисавета Добрева..
Днес е Световният ден на театъра. Той се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт. Датата е 27 март, защото на този ден се открива сезона на „Театър на нациите“ От този ден, всяка година, един от начините за отбелязване на празника е изтъкнат артист да отправи своето годишно послание. За първи път през 1962 г. това прави..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478