Подобаващо е била почетена паметта на отец Александър Чъкърък от тракийци тази неделя. По повод втората годишнина от внезапната кончина на свещеника, черквата „Св. Георги“ в Одрин, където служи двадесет години, са се събрали десетки миряни от България, потомци на тракийци, за да отдадат почитта си. Това съобщи за слушателите на Радио Кърджали Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България. Той поясни, че тъй като храмът е в диоцеза на Цариградския патриарх, Вселенската патриаршия, е присъствал и представител на Адрианополския митрополит Амфилохий. Първоначално службата започнала да се води на гръцки език, в съпровод на български. След това обаче, в най-съществената част, Евангелието било прочетено само на гръцки език. Миряните, изпълнили църквата, възроптали, че се пренебрегва четенето на Евангелието на български език. Присъстващите на службата българи реагирали доста шумно. „И това застави водещите ритуала да отстъпят и архимандрит Атанасий да прочете Евангелието на български език. Това даде повод да си припомним, че вече години наред нашето желание, на всички тракийски събори, които провеждаме там, на храмовите празници на двете български църкви там е, службата да се води на български език, да присъства митрополит. Но срещаме неразбиране и ответната реакция е най-малкото неконструктивна, най-меко казано“, посочи Премянов. „Православието е многоезично и независимо, че това е в диоцеза на Вселенския патриарх, би следвало да се говори на български език пред българските миряни“, категоричен беше председателят на СТДБ. „Ние чувстваме едно неуважение към тази традиция, която ние, тракийци, години наред почитаме“, допълни той.
„Затова сега организираме подписка за пореден път да покажем нашите реакции с подписите на хиляди тракийци, адресирана до нашия Патриарх Даниил и до Вселенския патриарх. Ще информираме и Дядо Киприан и категорично ще заявим нашето желание, когато се водят служби пред български православни християни, в случая тракийци от България, да се водят на български език. Най-много, както е на Света гора – да се водят на два езика – на гръцки и на български. От това няма да отстъпим, защото е неприемливо в днешно време, когато православната общност е немногочислена, но е цивилизационен фактор и ни съхранява нас, като българи, да допуснем някой да налага стари порядки, неоснователни, въпреки споразумението между Българската православна църква и Вселенския патриарх, с която е снета схизмата, края на 40-те години, и е възстановена нашата автокефалност“, категоричен беше Премянов.
Всяка година около 17 март, деня на кончината на отец Чъкърък, тракийци ще бъдат в Одрин и ще отдават почит на духовника.
Най-високото отличие на СТДБ – „Капитан Петко Войвода“ златен, с лента, са били връчени на съпругата на отец Александър Чъкърък – Мария и на Радослава Кафеджийска, Генерален консул на Р България в Одрин, съобщи още председателят на СТДБ Красимир Премянов.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
Този конфликт не е от вчера. Той тлее поне от 77 години, заяви Диана Хусейн, международен анализатор, и проследи историческите корени още от Декларацията на Балфур от 1917 година, когато Великобритания обещава подкрепа за създаване на еврейска държава в Палестина. В Палестина след Втората световна война започва целенасочено заселване на евреи –..
В момента предизвикателството за преподавателите е не толкова да "разкрият" дали учениците използват ИИ за писане на домашните и преписване, а да разберат как да ги мотивират да учат. Ако децата имат вътрешен стимул да търсят знания, няма значение дали ще използват ИИ в процеса – те ще знаят как да го правят разумно. Днес всички сме..
България се намира в "режим на свободно падане" – на институциите, на правовия ред и на политическата нормалност. Това каза в остър анализ на текущата политическа ситуация в страната п олитологът Слави Василев в интервю за Радио Кърджали. Според него мониторингът от Европа пада в момента, в който на върха на прокуратурата е неясно кой главен..
За 12-ти път Арт галерия "Кръг" в Кърджали показва някои от най-добрите наградени фотографии от Международния фотосалон Пловдив 2025 г. С изложбата "Избрано" започват и събитията от общинската програма, посветена на Деня на Кърджали - 21 октомври. Международният фотосалон се организира всяка година от кърджалийците Антон и Любка Савови. Конкурсът е..
Мащабно проучване на Българското дружество за защита на птиците и Националния природонаучен музей при БАН отчете какво е състоянието на 314 вида птици в страната и изготви 469 оценки. Само гнездящите птици, обект на наблюдението, са 248 вида, а в базата данни са въведени 134 415 записа. В рамките на проучването, проведено между април и..
На 1 октомври, по повод Международния ден на възрастните хора, потребителите на Дома за стари хора в Кърджали ще отбележат празника с тържествена вечеря в село Мъдрец. За инициативата разказа управителят на дома Милена Кайрякова. „Тази година преценихме да изведем потребителите извън града, защото в дома тече ремонт. Решихме, че е по-подходящо да ги..
Все повече млади хора срещат трудности при навлизането си на пазара на труда – липсата на опит и квалификация често се оказват сериозна пречка. В подкрепа на тяхното развитие Агенцията по заетостта стартира няколко програми, насочени специално към младите хора, каза Метин Хафъзсалим, директор на Дирекция "Бюро по труда" – Кърджали. Една..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478