Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“.
Мнението е на Данаил Добрев, председател на риболовно сдружение „Диксън“.
10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50 грама.
За да станат атрактивни за улов, им трябва около година, тогава ще са достигнали килограм – килограм и половина.
Но, има много фактори, които вредят на съхраняването на малките рибки – това са бракониерите, изпускането на язовира, недобросъвестните рибари и кормораните, посочи Добрев.
„Има много рибари, които при улов на дребна риба, не я пускат обратно в язовира, макар че през последните години се наблюдава напредък в поведението им и все повече от хората, занимаващи се с това хоби, вече проявяват повече съвест и връщат дребната риба, както и такива, които са имали късмета да хванат голяма риба, която също е редно да бъде върната във водата.“, каза още Данил Добрев.
А, най-големият шаран, хващан в яз. „Кърджали“, е тежал цели 26 кг.
И още - оказва се, че кормораните също са неблагоприятен фактор за съхраняването и размножаването на рибата, защото са хищник, който поглъща до 3 кг. риба на ден. Короморанът е защитен вид.
Според Добрев би трябвало да се направи нещо за намаляване на популацията на кормораните, които по думите му в района на яз. „Кърджали“ са над 3000 на брой.
Председателят на риболовно сдружение „Диксън“ коментира още, че в момента най-много се лови каракуда и шаран по нулите на язовира, защото рибата изхвърля хайвера си и търси по-плитки места.
Така ще е обаче до 15 април, когато влиза забраната за риболов.
Тя важи 45 дни – до 1 юни.
На Деня на детето ще има официално откриване на риболовния сезон с детски турнир.
Какво още каза председателят на риболовно сдружение „Диксън“ - Данаил Добрев – слушаме в интервюто на Галина Кючукова, в звуковия файл.
Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..
Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..
Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...
Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..
От 7 април започва Седмицата на гората, в която лесовъдите в България празнуват и отбелязват професионалния си празник. Тя се провежда всяка година в първата пълна седмица на месеца. През 2025 г. се навършват 100 години от първото честване. Затова мотото на празничните прояви е "Век от вечността в създаване, опазване и грижа!". Гората в Източните..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478