Ученици от 4 до 7 клас от две кърджалийски училища - "Отец Паисий" и "Петко Рачов Славейков" - се включиха със свои макети в традиционния Празник на слънчевия часовник, организиран от Астрономическа обсерватория с планетариум „Славей Златев“ в Кърджали.
Въпреки че тази година датата не съвпада с тази на пролетното равноденствие, това не попречи на основната цел – да бъде предизвикан интересът на подрастващите към темата, каза директорът на Астрономическата обсерватория Агоп Узунбохосян.
Той посочи, че идеята на Празника на слънчевия часовник, е подрастващите да могат да развият своята фантазия, представата си за Слънчевата система и по този начин да бъде провокирана тяхната креативност.
Любопитна част от експозицията са астроснимки на планетата Юпитер, дело на шестокласник от СУ „Отец Паисий“, направени с неговите собствени телескоп и фотоапарат.
Единственият слънчев часовник в Кърджали се намира на фасадата на СУ „Отец Паисий“. Поставен е там по повод 100-годишния юбилей на първото светско училище в Източните Родопи, припомни Узунбохосян.
Часовникът работи и е точен, подчерта директорът на Астрономическата обсерватория.
Показва както лятното, така и зимното часово време.
Повече за този празник на познанието, на потапянето в необятния свят на Космоса, за стремежа на учените за събудят интереса, при това на по-малките ученици към физиката и астрономията – в интервюто на Галина Кючукова с директора на Астрономическа обсерватория с планетариум „Славей Златев“ в Кърджали – Агоп Узунбохосян, в звуковия файл.
100% от бързите влакове вече се обслужват от локомотивите Siemens Smartron. Това е поредна важна крачка към постигането на съвременен и екологичен железопътен транспорт. Това каза заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, който въведе днес в експлоатация три нови електрически локомотива Siemens Smartron...
Правителството изпълнява ангажимента си за правилното и навременно планиране и управление на водните ресурси. В следващите две години по Стратегическия план предстои приобщаването на близо милион декара земи за напояване, а по програмата с финансиране от държавния бюджет през следващите години площите ще достигнат до 2, 400 млн. дка. Това е много ясен..
Община Смолян разширява обхвата на „Синята зона“ за платено паркиране, като запазва досегашната цена от 1 лев на час. Това съобщи заместник-кметът Марин Захариев в интервю за Радио Кърджали. „По-скоро въвеждаме зона, която вече е работила. Ние на два етапа въведохме „Синята зона“ в предишните години. Вторият етап беше обжалван заради недостатъчно..
Eвропейската комисия предложи нов регламент, с който да защити фермерите в ЕС от потенциални негативни последствия от търговското споразумение с Меркосур. Предложението идва в контекста на засилващата се тревога, че вносът на евтини земеделски продукти от Южна Америка може да дестабилизира европейските пазари и доходите на..
На четири пъти днес и утре ще бъде спряно движението по магистрала Тракия в софийска област. Това се налага заради интензивния трафик, съобщиха от АПИ. В 12 ч., 14 ч., 16 ч. и 18 ч., за около 30-45 минути ще се спира изцяло движението на всички превозни средства, пътуващи от Пловдив към София. През това време в платното за..
От днес ще се налагат глоби на търговци, които не са обозначили на етикет цените на стоките и услугите в левове и в евро. Те трябва да бъдат изписани с еднакъв шрифт, размер и цвят, за да не се въвеждат потребителите в заблуждение. Касовите бележки също трябва да показват двойно обозначение - в левове и евро. При неспазване глобата е в размер от..
Кметът на Ивайловград Диана Овчарова спечели приза в категорията „Малка община“ в националния конкурс „Кмет на годината 2025“ . Отличието ѝ беше връчено на официална церемония в София от вицепрезидента Илияна Йотова. Признание получи и кметът на Хасково Станислав Дечев – в категорията „Спорт и младежки политики“ . За първи път тази година в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478