Започна Страстната седмица, която приключва с „празника на празниците“, както го наричат светите отци. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали.
Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим, започват специални богослужения, които се наричат Последованието на женихà. Те се отслужват само три последователни вечери – в неделя, понеделник и вторник. Само в това време от цялата година, при тези служения, в църквата се изважда специална икона, която представлява образа на Господ Иисус Христос с трънения венец на главата. „Онзи, който ние, човеците, сме поставили, когато сме го обругавали“, поясни свещеникът. „За всички хора празникът Вход Господен в Йерусалим продължава с празненство, но Христос се е оттеглил на висока планина и започнал да скърби и да страда, защото вижда, че човечеството все още, след всичко онова, което той извърши на земята, не го разпознава като небесния цар, мислейки, че той е земен цар, има някъде скрита армия и ще даде сигнал на тази армия да нахлуе и да има вечно царуване. Не, Христос е небесен цар и това до последно устоя“, каза отец Николай. Тези богослужения са тъжни и трогателни. Цялата Страстна седмица ни напомня за страданията на Христос, „седмица, която ние трябва да изживеем ръка за ръка с нашия Господ Иисус Христос, вървейки към Голгота и спомняйки си за нашето кръстоносене, че ние не бихме понесли кръста си, ако Господ не ни помагаше всяко начинание, всяко дело, във всяко слово, което изричаме“, допълни той.
На Велики четвъртък се отслужва литургия, която ни напомня за Тайната вечеря, „когато Господ Иисус Христос е събрал своите ученици и взел хляб, който е бил на масата, въздигнал го е, благословил го е, казал: Вземете, яжте, това е моето тяло. След това взима една чаша, умишлено повтарям една чаша, не всички чаши, за да покаже единството на църквата, и казал: „Вземете, пийте. Това е моята кръв, която се пролива за прошка на вашите грехове. Тук спирам и продължавам с думите на Христос: „Това правете за мой спомен“ е наставлението на Спасителя. Вече 2 хиляди години основна и най-важна цел е да отслужим литургия, след това да вършим всичко друго като благотворителност, като строене на храмове. Ние служим литургия, защото там се изливат благодатните дарове и се претворява хляба и виното в тяло и кръв Христови. И така ние, причастявайки се приемаме самия Христос в себе си“, проповяда духовникът.
На Велики четвъртък се извършва и едно от тайнствата, а именно елеосвещение или по-известно сред хората като маслосвет. „Като вижда, че всеки от нас има някакъв грях, който му пречи и му тежи, Той позволява на този празник ние да извършим общ маслосвет или общо елеосвещение, с което всички хора да се помажат, като знак на милостта Божия. Това наистина е скъпоценен дар, от който всеки човек може да се възползва“, каза отец Николай.
Вечерта в четвъртък започват поредица от много тъжни богослужения, на които по специален ред се четат 12 евангелия на Господ Иисус Христос. В тях се разказва за цялото страдателно дело на Спасителя, но също и „за всичко онова, което той е открил за Отец, за Сина и за Светия дух – че това е един Бог по природа, който е троичен по лице“, поясни духовникът.
Най-тъжният ден е петък. Тогава литургия не се извършва, а само специално богослужение, в което да се извади плащеницата. Тя стои отвън целия ден. „Тук искам да помоля нека хората в Разпети петък да не се поздравяват с „Честит празник“, защото все едно се поздравяваме, че разпънахме Христос. И това, което се случва в храма не е да минем под масата, а да се поклоним на гроба и на положеното тяло на Христос. Това, което е поставено в центъра на храма е гробът на Христос“, подчерта отец Николай. Той поясни, че не става въпрос за „промушване под масата“, а е важно „да се поклоним със сърце и с душа“. Вечерта се извършва специално богослужение – опелото на Иисус Христос. Следва литийно шествие с плащеницата.
В събота отец Николай покани всички деца и родители за традиционното боядисване на яйца. „Каним всички желаещи деца и родители да дойдат отново да съучастваме заедно на празника, отново да сме сплотени, да се виждаме очи в очи, един до друг в тези благодатни мигове. Да разкажем на децата какъв е символа на яйцето, защо боядисваме яйца, защо първото яйце трябва да е червено и така тържествуващи в събота вечерта да посрещнем празника над всички празници с благодатното възкресение на нашия Господ Иисус Христос“, каза свещеникът.
Всички подробности можете да чуете в интервюто.
Следва разговор с писателя публицист и учител , сърцеведа Николай Милчев, за първата му книга в проза "Ябълковият човек". Поетът ще бъде в Момчилград , за да се срещне с цените на словото на 23 май. След това ще научите някои позабравени български рецепти - билкова салата от глухарче, зелена чорба и щирник, което е баница със..
За 14-та поредна година село Сладун се огласи с песните на Кичка Савова. На откриването присъстваха синът и дъщерята на тракийската певица. Дъщерята, Стефка Здравкова, в приветствието си сподели, че майка ѝ сигурно се радва от небето, виждайки колко много хора и участници са дошли да я почетат с песен. В първия ден на фестивала се изявиха близо 600..
На 25 април отбелязваме Световния ден за борба с маларията – смъртоносно заболяване, пренасяно от комари, което ежегодно причинява смъртта на около един милион души по света. Световната здравна асамблея учредява този ден през 2007 година с цел да се подчертаят глобалните усилия за контрол и превенция на болестта. „Последните случаи на малария в нашата..
От 23 до 27 април в Ивайловград се провежда фотопленер „Южната приказка на йорДАНЧО“, посветен на 70-годишнината от рождението на фотографа Данчо Йорданов – йорДАНЧО. Организатор на събитието е неговият близък приятел и колега – фотографът Тихомир Петков. „За мен това означава много. Той беше не само голям творец, но и мой близък приятел. Лично..
Само след броени дни, в малкото погранично село Сладун отново ще зазвучат народните песни, увековечени от обичаната народна певица Кичка Савова. На 26 и 27 април ще се проведе XIV издание на Международния фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“, който ще събере участници от цяла България и от съседна Турция. „Ето, пролет е и фестивалът отново се..
Вторият вот на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..
На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478