Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

| обновено на 15.04.25 в 11:53



Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои са най-търсените, най-перспективните и най-добре платените професии. Преценява, че точно електроинженерството отговаря на неговите интереси. Знанията, които получава в гимназията в Ардино са напълно достатъчни да успее на приемния изпит и да го приемат в желаната специалност.

На момчето от Родопите му допаднала електротехниката, свързана със средно и високо напрежение. И от втори курс печели стипендия от държавното предприятие Енергиен системен оператор, за когото се очертава да работи по договор 5 години. Студентът Екрем Хасан чрез високия си успех се е преборил и за още една стипендия, която се дава на отличните студенти. Отделно от нея Техническият университет – филиал Пловдив му изплаща и целева стипендия за специалността, която учи – електротехника, пише Михаил Ванчев - журналист, консултант на Технически университет - филиал Пловдив .

Електроинженерът не бива да греши.

Инженер Екрем Хасан е бил „удрян“ от ток, но както сам казва е реагирал навреме и няма последствия за здравето му. Той е категоричен: „В моята област на електротехниката има непоправими грешки и това трябва да се знае от всеки инженер. Една грешка може да бъде фатална за човешки живот. За да не допускаме такива грешки нашите преподаватели винаги ни предупреждават за различните рискове в електротехническата практика. От сън да ни вдигнат да знаем, че не можем да работим с техника, която е под напрежение. Трябва да тестваме работата, която сме свършили. Когато става въпрос за опасност за човешки живот контролът е висок. Досега съм работил само на ниво на напрежение от 220 волта. Със сигурност ще ми се наложи да работя и с много по-високо напрежение.“

В момента инженерният интерес на студента от Техническия университет – филиал Пловдив е насочен към електрическите подстанции и електрическите централи. Заедно със студентите си ходи на наблюдения в АЕЦ Козлодуй, както и в много водноелектрически и фотоволтаични централи. Тук в Техническия университет – филиал Пловдив Екрем Хасан работи и по монтажа на фотоволтаични панели на покрива на висшето учебно заведение.

Всяка събота и неделя Екрем пътува до родното Ардино, където от няколко години се занимава с животновъдство. Заедно с вуйчо си построяват в Ардино нова сграда, в която е тяхната ферма за млекодайни крави. Започват с малко животни, а сега имат тридесетина крави. Около домът им всичко е гори, ливади, пасища – районът н е доста благоприятен за животновъдство. А като инженер той има идея в един момент  да поставят фотоволтаик върху покрива на фермата и вярва, че ще бъде добра инвестиция.


Чуйте цялото интервю с Екрем Хасан в прикачения файл


По публикацията работи: Гинка Динчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Данаил Добрев: Коромораните изяждат по 3 кг. риба на ден, лишават риболовците от хобито им

Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..

публикувано на 11.04.25 в 13:51