Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Палеоботаникът доц. Владимир Бозуков изследва вкаменена растителност отпреди 25-35 милиона години

Магнолии и палми са растели в Източните Родопи, когато са били архипелаг

6
доц. Владимир Бозуков
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми.

Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в България. Той от десетилетия изследва отпечатъците в скалите на Източните Родопи, които повдигат завесата на историята. Срещаме се с него ден след експедицията му заедно със специалистите от отдел "Природа" към Регионалния исторически музей в Кърджали до едно от малко познатите находища на растителни фосили в района, което се намира до село Устрен в община Джебел.

Експедицията е повече от успешна – екипът е открил изключително добре запазени отпечатъци от растения в скалите, сред които магнолия и палма.

„Виждаме растителност, следи от растителност отпреди 25-30 милиона години, по времето на ранния олигоцен, когато Родопите са представлявали един архипелаг с много острови, с много вулканична дейност в района… Част от растителността и тук в случая става въпрос за листата, са попадат в тези слоеве от вулканска пепел. Биват погребани в нея и съответно те са дали своя отпечатък“, разказва доц. Владимир Бозуков.

Той коментира, че Източните Родопи са изключително богати на фосилна флора. Намираните находки са на възраст от около 30-35 млн. години докъм 6 млн. години, т.е. период от около 30 милиона години. Това позволява учените да направят анализ как се е развивала флората и как от палеотропична се е превърнала в съвременна умерена растителност.

„В България са над 120 фосилните находища. Най много са в Северозападна България. Те са с възраст ранен миоцен, докато в Южна България са по-разнопосочни. Има и от палеоген, и от неоген. Източните Родопи са изключително богати на палеогенски седименти,  докато в Западните Родопи се срещат и доста по-млади и съответно пък там флората е много по-близка до съвременната“, обясни доц. Бозуков.

Преди милиони години Източните Родопи са били архипелаг в морето. Климатът е бил тропичен, без температури под 0 градуса и с голяма влажност. Виреели са палми, магнолии и още много други растения.

Магнолии, лаврови растения и дъбове са растели тогава и във Вкаменената гора в Момчилградско, показват резултати от изследвания след експедиции на доц. Бозуков до мястото. Последната експедиция е от края на миналата година. Тя е финансирана от Регионалния исторически музей в Кърджали и с участието на специалистите от отдел „Природа“. Пробите все още се обработват.

„Проблемът на тези изследвания е, че в България няма специалисти по фосилна дървесина и затова прибягвам до услугите на наш колега в Румъния. Той е пенсионер вече. Притеснявам се за бъдещите изследвания, тъй като млада смяна в тази наука на Балканския полуостров не виждам“, коментира доц. Владимир Бозуков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От Момчилград до Измир и обратно

„Момчилград е най-красивият град“, казва с вълнение мъжът срещу мен. Историята на Мюмюн Хасан започва в Момчилград, продължава към Измир, където живее вече 35 години. Той всяка година се връща отново и отново у дома.  Роден и израснал в Момчилград,  напуска България през 1990-та година, но нито за миг не прекъсва връзката с родния си край...

публикувано на 28.07.25 в 15:44

Областният управител да върне решението за нови цени в "Синя зона", искат съветници от "Възраждане"

Общински съветници от партия "Възраждане" входираха при областния управител жалба срещу увеличените двойно цени на Синята зона в Кърджали и 50-процентовия скок на абонамента за платено паркиране. Това съобщи областният лидер на "Възраждане" Анета Георгиева. От политическата сила искат областният управител да върне за ново обсъждане решението на..

публикувано на 24.07.25 в 16:26
Светла Пенева

Имат ли давност детските мечти или как се учи цигулка 37 години след първия урок

Как се сбъдват детските мечти и какво е да се върнеш към цигулката 37 години след първите уроци? Това провери Светла Пенева - преподавател в езикова школа  и хоби музикант, както самата тя се нарича.  Когато е на пет годинки, Светла започва да учи цигулка в Школата към Дома на културата. За съжаление, след година прекратява уроците. По-късно изучава..

публикувано на 24.07.25 в 10:26

Как да постъпим, ако намерим паднало птиче? Експертни съвети от РИОСВ – Хасково

През летните месеци улиците и дворовете в населените места често стават сцена на първите, плахи стъпки на новото поколение птици към самостоятелния живот. Това предизвиква съчувствие у много хора, които, виждайки паднало птиче, веднага искат да го спасят. Но добрите намерения не винаги водят до правилни действия. Какво наистина е..

публикувано на 23.07.25 в 17:16

Тони Димитрова към кърджалийци: Нека да вярваме - в себе си и в доброто

„Когато има химия – става магия“, каза певицата Тони Димитрова след концерта, с който  докосна сърцата на своите почитатели в Кърджали.  Обичаната българска изпълнителка покори сцената на парк „Арпезос Север“  и остави след себе си топлина, емоция и вдъхновение. Макар родена край морето, тя се чувства прекрасно в Родопите – и не крие това...

публикувано на 23.07.25 в 13:55

Експертно мнение: И камъче може да е фатално за водач на тротинетка

Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..

публикувано на 23.07.25 в 12:51

Временно облекчение за трафика в Кърджали: Регулировчици и нова организация на движението предлагат от "Възраждане"

   „В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане"  Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..

обновено на 23.07.25 в 09:10