Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата – 9 май = победата над нацистка Германия през 1945 година във Втората световна война, също предизвиква дебати ежегодно.
Следва да отбележим, че дори и самият ден, на който следва да се отбелязва празникът, е обект на спор. В западните страни, участвали в победата над нацистка Германия, празникът се чества на 8 май, докато в постсъветското пространство по традиция той е отбелязван на 9 май.
Причината – часовата разлика, както и заради чиста формалност – капитулацията на Райха е подписана на два пъти, по настояване от съветска страна. На 9 май се отбелязва и Денят на Европа – на тази дата символично през 1950 година се подписва декларацията "Шуман", дала основите на Европейската общност за въглища и стомана, по-късно прераснала в днешния Европейски съюз.
"9 май е една от датите, на която свършва Втората световна война, тъй като на 8 май е подписана капитулацията на Германия със западните държави, като при това подписване участва и съветски представител. На другия ден (9 май) е подписана на първо място от съветския представител. Но както войната не започва на 1 септември 1939 година, тогава тя започва само в Европа, по същия начин тя не завършва на 9 май 1945 година, а завършва по-късно след победата над Япония", дава историческия контекст историкът проф. Иван Илчев, бивш ректор на Софийския университет.
"9 май носи съдбовния знак на една агресивна идеология, акция, поведение и репресия. Така че когато говорим за 9 май, не става дума за тържествен празник, а по-скоро за края на един мрачен период от европейската история. Когато Европа беше почти изцяло под скиптъра на Германския Райх и на Хитлеровата идея за обединена Европа", представя своя поглед над датата и проф. Андрей Пантев, историк, член-академик на Световната академия "Платон", както и бивш многогодишен народен представител.
И допълва: Спасението на Европа се дължи на една днес поругавана армия.
"Тя на 75% разчупи черепа на фашизма и доведе до установяването на един друг политически и обществен ред, който все пак беше спасителен за Европа. Ден на победата или Ден на Европа е тази дата? И двете. Защото победата на Червената армия създаде предпоставки за тази Европа вън от нацизма, вън от хитлеризма, със собствено управление, институции. Макар и някои от тях да останаха враждебни към тази страна, допринесла толкова много за разгрома на нацизма."
Проф. Иван Илчев обаче контрира: "Кой почита Деня на победата на 9 май освен Съветския съюз, сегашна Русия, и някои присъединили се в последно време, търсещи политическа изгода, страни?".
В крайна сметка обаче, подчертава бившият ректор на алма матер, това, че обществото се разделя и по тази тема, не е нещо негативно.
"В това, че българите се разделят, няма нищо лошо, това означава, че мислят. Ако мислят по един и същи начин, това вече е много опасно. Защо трябва да противопоставяме двете? Спокойно могат да си съществуват, да бъде и Ден на Европа, и Ден на победата."
А разделено ли е обществото по въпроса?
Според Елена, която срещаме в центъра на столицата, по-важен е Денят на Европа. Да, важен, но не толкова. "За мен 9 май е Денят на Европа. Но повече обичам преди това празниците. Като 6 май, Гергьовден – Деня на българската армия, на храбростта."
За Александър, работещ в IT сферата, датата обаче е "победа на комунизма".
"Ден на победата на комунизма, който трябва да спре. И все още не е приключил", отбелязва младият човек.
Недялко пък е пенсионер, работил дълги години в сферата на печата. За него празникът е колкото Ден на Европа, толкова и Ден на победата.
"Тази дата за мен е и за двете неща – и за Европа, и за освобождението от фашизма", споделя възгледите си той.
Но точно започнал да говори, бива прекъснат от съпругата си Светла:
"Мисля, че е ден на Европа, ден на фалиралия Хитлер, когото е победил Съюзът, Съветският съюз".
Васил пък е млад човек, учил в Съединените щати и прекарал зад Океана над 10 години. В момента има собствен бизнес в България. Той е категоричен:
"За мен 9 май категорично е Ден на Европа, не Ден на победата. След Втората световна война един от най-успешните мирни проекти е Европейският съюз."
Та какъв е изводът от импровизираното ни проучване? Колкото българи, толкова и мнения. И макар, без съмнение, всеки от нас да има мнение по всеки въпрос, нека си пожелаем – да намираме все повече поводи за обединение, а не за разединение.
Снимки: Иван Гергов, БНР, БТА, time.com, peoplesworld.org, Wikimedia Commons
Масови проверки извършват гръцките власти по бензиностанциите във връзка с началото на туристическия сезон. Клиентите да запазват касовия бон при зареждане. Отнеха лицензите за две години на пет големи бензиностанции в Атина и Солун. Властите предупреждават клиентите за причините за наложените строги мерки. Собствениците на затворените бензиностанции..
Още следващата седмица Народното събрание да приеме декларация, в която да се препотвърди европейската ориентация на България. За това настояват от „Дeмократична България“ и определят като саботаж решението на президента Румен Радев да внесе в парламента искане да провеждане на референдум за приемане на еврото. Определяйки действията на президента..
Фолклорното предаване на Радио Кърджали – "Полет над Родопите" – днес се излъчва на живо от центъра на града, от сцена, разположена на площад „България“ пред Дома на културата. Събитието е част от празничната програма по повод 9 години от създаването на Радио Кърджали , регионална медия, която не само отразява живота в Източните Родопи, но и активно..
Арда и Лудогорец завършиха 1:1 в пореден мач от първата четворка на Първа лига. Диниш Алмейда изведе напред шампионите от Разград, а Тонислав Йорданов изравни за домакините. И двете попадение паднаха след почивката. Това бе трето поредно равенство на тима от Кърджали със същия резултат - 1:1. Първото положение в мача бе в полза на Лудогорец, като още в..
Радио Кърджали отбеляза своя 9-ти рожден ден с тържество, което събра екипа на медията, приятели, партньори и верни слушатели. По традиция празникът не мина без торта – символ на сладките успехи, които радиото постига през годините. В приятелска атмосфера, колегите си припомниха първите излъчвания, предизвикателствата по пътя и постигнатите..
Данните на полицията в Смолян показват увеличение на броя на случаите, свързани с държане на наркотични вещества, и значително увеличение на регистрираните престъпления за разпространение на наркотични вещества. Област Смолян се характеризира с ниска криминална престъпност, която е 0,7% от регистрираните в страната, и която през миналата..
За областите Кърджали, Смолян и Хасково е издаден жълт код за значителни валежи, валиден до полунощ на 11 май. Очакваните количества дъжд са между 20 и 35 мм. -08:00–12:00: Облачно с краткотрайни превалявания. Температури около 11°C. -12:00–18:00 : Продължаваща облачност с възможни кратки дъждове. Температури до 15°C. -18:00–21:00:..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478