Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

| обновено на 17.05.25 в 15:00
Елена Каневска с деца от ШНП "Китка виена" и гайдарят Костадин Кисьов
Снимка: Елена Каневска

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре.

„За повечето от тях това беше първо участие на форум от такъв мащаб. Вълнението в очичките им беше огромно“, споделя с вълнение Елена Каневска.

Групата включва 10 деца на възраст от детска градина до VI клас. Те вече уверено стъпват на сцената – макар и да са в началото на своя път. Само три от тях се представиха като солисти на конкурса, но според ръководителката им, всички са гласовити и с потенциал.

„Наричам ги мои славейчета – те проявяват жив интерес. Не са дошли, защото мама или татко така са казали, а защото го усещат и обичат. Виждам в тях бъдещето на родопската песен“, разказва Каневска.

Специална гордост за школата е Теодора Камбурова, ученичка в пети клас. Тя вече има поредица от златни медали и отличия. На конкурса в Куртово Конаре тя изпълни бавна, безмензурна родопска песен, изискваща изключителен вокален контрол и усет – задачи, с които се справя блестящо.

Сценичното представяне на младите изпълнители беше подсилено и от живото съпровождение на именития гайдар Костадин Кисьов. Макар да не познавал една от песните, той я научил специално докато пътували за участието, за да съпроводи децата – пример за професионализъм и отдаденост.

„Това е майсторство. Децата се чувстваха спокойни с него до себе си, което им даде увереност да се представят прекрасно, въпреки новата за тях сцена и публика“, споделя Елена Каневска.

Групата за първи път участва в този конкурс, а заедно с други представители от Смолян като читалище „Орфееви гори“ и самодейци от село Змеица, родопският край е бил достойно представен.

Пред школата предстои напрегнато и вълнуващо лято – със серия участия:

На 29 май – концерт на Илия Луков в Родопски драматичен театър в Смолян, където децата са специално поканени.

На 1 юни – участие в конкурса “Широка лъка свири, пее и танцува” в Широка лъка, известен с високото си ниво.

В края на юни – участие в международния конкурс в Полковник Серафимово, посветен на големия родопски глас - Георги Чилингиров.

„Много съм щастлива, че след пенсиониране продължавам с любимата си работа. Наследих школата от моя скъп приятел Младен Койнаров. Имам вече ученици, които продължават като професионалисти – и това е най-голямото удовлетворение“, споделя с усмивка Каневска.

Сред нейните възпитаници, поели професионалния път в музикатае Йорданка Гайдарова, която вече пее в ансамбъл „Родопа“ и е солистка.

„Йорданка е моята гордост. Работили сме дълги години, изграждайки стил и вкус към фолклора. А нейният изключително висок дискантен глас я отличава още повече“, казва Каневска.

В заключение, ръководителката подчертава:

„Истинското богатство е децата да носят в себе си познанието и разбирането на нашия фолклор. Той не е просто за слушане – той е за разбиране. А за родопската песен – един живот не стига, за да я изучиш.“

Чуйте още в прикачения звуков файл: 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..

публикувано на 11.05.25 в 17:50

Майстори на народните танци с участие в „Полет над Родопите“

Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..

публикувано на 10.05.25 в 18:16

Млади таланти гостуваха в изнесеното студио на „Полет над Родопите“

Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..

публикувано на 10.05.25 в 17:26

България в решаващите дни на Втората световна - армия от почти половин милион

На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..

публикувано на 09.05.25 в 15:27

Посрещаме пролетта с Гергьовден и Хъдърлез – ритуали и вярвания от Родопите

Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..

обновено на 05.05.25 в 14:22