Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчилград ще затупти в духа на традицията, с вкусовете на Родопите и в подкрепа за местното производство

3
2-то издание на Фармфест Момчилград
Снимка: Община Момчилград



Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители.
Над 70 са вече записалите се участници - земеделски производители, животновъди, пчелари. Очаква се да се включат и фермери от съседна Гърция, каза за Радио Кърджали Мехмед Мехмед от общинската администрация.
Организаторите обещават третото издание на фестивала да е още по-интересно, с още по-богата програма. 

Наред със станалите традиционни водосвет и курбан за здраве, благоденствие и берекет , присъстващите ще могат да видят дефиле на овчарски кучета, да се включат в многобройните състезания, да опитат от прясно изпечените на чеверме родопски агнета, които ще бъдат изпечени  в подножието на лесопарк „Момчил юнак“. Всеки желаещ ще има възможност да опита от прочутото традиционно ястие.

На място ще бъдат разположени специално обособени павилиони, където земеделци, животновъди и пчелари от региона ще предлагат свои продукти – от пресни зеленчуци и сирена до мед, билки и месни деликатеси.

Кулинарният фестивал „Вкусните гозби на Източните Родопи“ пък ще представи богатството на местната кухня и уменията на кулинарните майстори от региона.

Всичко това съпроводено с много песни и танци.

 Очакват се изпълнения на местни фолклорни състави, танцови групи и популярни изпълнители, като акцентът ще бъде поставен върху родопската музика и традиции. Народният певец Николай Славеев,Полина Стефанова, Атанас Младенов и гайдарите от „Войводите“ са част от богатата музикална програма. Фестивалният уикенд ще завърши с  концерт на  Нелина, който ще се проведе от 18:00 ч. на сцената на събитието.

"Този фестивал се утвърждава като едно от най-автентичните и пъстри събития в региона и съчетава не само животновъдството и кулинарията, които са водещи в идеята и смисъла за провеждането му, но съчетава и много традиции и музика, за да бъде цялото това преживяване незабравимо."


Организаторите канят всички желаещи да се включат в двудневното събитие, което съчетава вкусовете на Родопите, духа на традицията и подкрепата за местното производство.


Какво  каза за Фармфест 2025   секретарят на община Момчилград Мехмед Мехмед пред Гинка Динчева, чуйте в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Проф. Тодор Галунов:

Политическият език и бюджетът - между „постната пица“ и реалните рискове

Българските политици често използват образни сравнения, когато говорят за държавния бюджет – „постна пица“, „мазнинка“, „брашно на заем“. Т ези метафори не са случайни, а отразяват реални финансови затруднения и служат за по-достъпно обяснение на сложните процеси пред обществото, коментира в ефира на Радио Кърджали политическият анализатор проф...

публикувано на 24.11.25 в 15:00

Фотоизложба стартира кампания срещу насилието над жени в Кърджали

 Мюжгян Адем, управител на Фондация „ПУЛС“ – клон Кърджали, представи пред слушателите на Радио Кърджали старта на кампанията „16 дни на активизъм срещу насилието над жени и домашното насилие“ , която ежегодно се провежда от 25 ноември до 10 декември. Фотоизложбата ще бъде открита от 10:30 ч. в търговски комплекс „Орфей“ и показва различните..

публикувано на 24.11.25 в 10:28

Айлин Халилова: Екраните пречат на езиковото развитие и вниманието на децата

Специалистът логопед Айлин Халилова споделя, че най-често родителите търсят помощ, когато детето не говори или речта му е трудна за разбиране. В практиката ѝ най-честите причини за забавено речево развитие са прекомерното време пред екрани и липсата на активна комуникация между възрастни и дете. Екраните предлагат еднопосочна стимулация, която..

публикувано на 24.11.25 в 10:26

Владимир Чукич: Живото е криво

Изложба провокация "Естествен интелект" показва Владимир Чукич в пловдивската галерия Дяков .  Защо изкуственият интелект не може да измести естествения ? Въпреки революцията в сферата на високите технологии, благодарение на които компютърен алгоритъм рисува като Ван Гог, или пък създава песни с гласа на Майкъл Джексън, творчеството от..

публикувано на 22.11.25 в 13:17
Групата по спектрални наблюдения от лагер-школата по астрономия

Лагер-школата по астрономия "Бели брези" със силно участие в УчИ-БАН

В БАН се проведе 12-та сесия на Ученическия институт към Академията, на която млади хора от цялата страна защитаваха научни идеи и разработки в различни направления, върху които работят в последната година. По традиция област Кърджали винаги има представители, които стигат до финалния етап и печелят награди за своята работа. Тази година..

публикувано на 21.11.25 в 13:46

Нов водоизточник с дебит около 100 куб. м /ден ще улесни водоснабдяването в Ардинския регион

Проф. Павел Пенчев /председател на Българска асоциация по подземни води (БАПВ)/ съобщава, че край Ахрянско е разкрит нов водоизточник с дебит около 100 куб. м /ден , което е важна стъпка за подобряване на водоснабдяването в Ардинския регион. "Районът е красив, но хидрогеоложките условия са неблагоприятни и много населени места разчитат на малки..

публикувано на 19.11.25 в 13:26

Андрей Тамахкяров: Заради големите културни различия Европа вече е трудна за адаптация

Андрей Тамахкяров е родом от Кърджали, но в продължение на години живее в  Кипър,  Германия, Англия и Испания. В Кипър се запознава със съпругата си, имат дъщеря и по-късно се местят в Испания, заради по-добър климат и условия. Семейството решава да се върне в Кърджали, за да расте детето им близо до роднините и българската култура. Андрей..

публикувано на 19.11.25 в 13:09