Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Величествената Родопа“ оживява на открито в Смолян – спектакъл на ФА „Родопа“ с над 120 участници

Снимка: Божидар Чолаков, БНР - Кърджали

На 12 юни пред каскадите на Родопския драматичен театър в Смолян ще се състои премиерата на новия спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Родопа“ – „Величествената Родопа“. Постановката е под режисурата на главния художествен ръководител на ансамбъла Адриан Петров, който сподели повече за идеята и мащаба на проекта в интервю за предаването „Полет над Родопите“ по БНР Радио Кърджали.

„Планината е величава по самата своя същност, но без хората, които живеят в нея, няма как тази величавост да бъде осъзната и премерена. Затова искаме да се слеем – публика, участници и природа – в едно цялостно преживяване“, каза Петров.

Представлението ще се състои на уникалната сцена на каскадите, която по думите на режисьора „самата по себе си е артистична – с различни нива, като ридовете на Родопите“.

Проектът е реализиран с подкрепата на Министерството на културата и в него са включени ключови родопски обичаи – посрещането на гурбетчиите, Еньовден, родопска сватба – вплетени в една любовна история.

„Както винаги, обичам да разказвам истории. Сценарият, мултимедията, осветлението, всичко е внимателно изградена симбиоза. Постарахме се да създадем нещо различно, емоционално и дълбоко родопско“, споделя ръководителят.

Над 120 души ще участват в спектакъла, включително музикантите и танцьорите от ансамбъла, гайдарски състав, танцова формация „Зареница“, Детско-юношеския танцов състав „Орфей“ при ОДК - Смолян, както и емблематични изпълнители от региона. Публиката също ще бъде активна част от преживяването.

„Това е грандиозен проект – сцена на няколко нива, богато осветление и звук, мултимедия, чисто нови костюми и инструменти. Успяхме да обновим целия ансамбъл благодарение на проекта – мечта, която реализираме от години.“

Спектакълът „Величествената Родопа“ ще бъде представен и в Широка лъка, и в Златоград, а амбицията на екипа е той да се играе редовно в центъра на Смолян през летните месеци и да се превърне в културна атракция за туристите.

„Имаме покани за много участия – ще бъдем на Гайдарското надсвирване в Стойките на 28 юни, ще участваме и на празника на Широка лъка, както и на други родопски събития. Лятото ще бъде наситено – с емоции, с пътешествия и с родопска музика,“ разказва още Адриан Петров. 

Чуйте още в прикачения звуков файл. 


Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

11 ноември – ден на ново начало и духовен портал според нумерологията

Датата 11.11 е една от най-символичните в календара, а според нумерологията тя носи особена енергия на ново начало, духовно пробуждане и сбъдване на мечти . В разговор за Радио Кърджали Петя Радкова – психолог, кармичен нумеролог и създател на Школата по нумерология и квантова психология „Жизнен код“ , обясни защо днешната дата се смята за..

публикувано на 11.11.25 в 11:55

Народът почита Свети Мина и започва вълчите празници

На 11 ноември Българската православна църква почита паметта на Свети Мина – закрилник на семейството, пътниците и лечителите. С този ден в българската народна традиция започват така наречените вълчи празници – период, свързан с вярванията за вълците и тяхната сила. В интервю за Радио Кърджали етнологът Вилдан Расим от Регионалния..

публикувано на 11.11.25 в 10:32
Един от символите на района са конете от древната порода Камарг

Франция, мон амур! Еп.62

В епизод 62 на рубриката „Франция, мон амур!“ на Радио Кърджали, водещият Нурай Садулов представя природния рай Камарг в регион Прованс-Алпи-Лазурен бряг. Ще чуете къде  е разположена територията на Камарг. Ще научите на какво се дължи богатото биоразнообразие в този район. Ще разберете какви природни паркове има тук...

публикувано на 10.11.25 в 17:57

Неразделният клас на литераторката Тонка Хаджинакова се събира за нейния поетичен дебют

Ето и част от стихотворението "Малкият принц": МАЛКИЯТ ПРИНЦ   На малка планета сред  тихи звезди  живеел си принц  с големи мечти.  Имал си роза с бодли,  но добра,  която обичал с цяла душа.  .............. Но най-важната среща  била с лисицата.  Шептяла тя с глас като  песен лъчиста:  -„Щом искаш..

публикувано на 10.11.25 в 15:38
град Арл

Франция, мон амур! Еп.61

В епизод 61 на рубриката „Франция, мон амур!“ на Радио Кърджали с водещ Нурай Садулов ще ви запознаем с интересния град Арл в департамента Буш-дю-Рон на регион Прованс-Алпи-Лазурен бряг. Ще чуете : Кога е основан град Арл и каква е неговата история? Кой свещен римски император е коронясан тук? Кога градът се присъединява официално..

публикувано на 09.11.25 в 19:39

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във в тората част на предаването ландшафтният архитект Стефани Божилова ще ни разкаже за най-полезните растения и скандинавския мъх. Накрая ще се потопим в тайните на страната на любовта и виното, Франция. Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно..

публикувано на 09.11.25 в 18:34

Може би в едно дърво е скрита тайната, че можем да горим…

Приложникът Митко Иванов вече 30 години превръща случайни находки от дървен материал в пластики. Понякога дървото трябва много да се обработва, а в други случаи самите форми му подсказват сюжети, особено корените, които имат много причудлив вид. Събирането на дървения материал е най-лесно, когато спадне нивото на язовир Кържали,..

публикувано на 09.11.25 в 17:09