Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парк „Наим Сюлейманоглу“ в Сердиван – нов символ на приятелството с община Момчилград

Снимка: Община Момчилград


Делегация от община Момчилград, водена от кмета Илкнур Кязим, беше специален гост на тържествената церемония по откриването на обновения парк „Наим Сюлейманоглу“ в побратимената турска община Сердиван. В състава на делегацията бяха включени председателят на Общинския съвет Ерсин Юмер, както и  общинското ръководство. Тук бяха още народните представители от ПГ "ДПС Ново начало" Елван  Гюркаш, Сейфи Мехмедали и Ербил Халим. Гостите от България присъстваха на откриването на клуб на изселническата организация Балгьоч в Сакария, на което предадоха най - сърдечните поздрави на председателя на ДПС Делян Пеевски. Събитията бяха уважени от депутатите от Партията на справедливостта и развитието (AKP) Ертугрул Коджаджък, Лютфи Байрактар и Чиидем Ердоган, която е председател на комисията по равенство между половете в турския меджлис. Проведена бе и работна среща с кмета на Голяма община Сакария Юсуф Алемдар, който е бивш кмет на Сердиван. 
Идеята парка да носи името на световноизвестния щангист Наим Сюлейманоглу се ражда при визита на кмета на Сердиван Осман Челик в Момчилград – родното място на великия спортист. С решението си местните власти в Сердиван не само почитат паметта на Джобния Херкулес, но и подчертават силната връзка между двете побратимени общини.
Паркът е изцяло обновен – с нова инфраструктура, модерни съоръжения за отдих и спорт, както и тематични елементи, свързани с живота и постиженията на Наим Сюлейманоглу.
"Паркът "Наим Сюлейманоглу" не е просто зелено пространство – той е жив символ на признателност, памет и приятелство. Благодарим на община Сердиван за тази чест, която отдава и на Момчилград като родно място на Наим. Това е жест, който ще помним винаги", заяви Илкнур Кязим.

По публикацията работи: Гинка Динчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Голям пожар в село Седефче – изгоряха три къщи (видео и снимки)

Голям пожар избухна в село Седефче община Момчилград, при който изгоряха три къщи. В една от изпепелените сгради са живеели седем души.   Втората къща е собственост на гурбетчии, които в момента се намират в чужбина, а в третата е живеела самотна възрастна жена, която е била отведена от свои роднини в Кърджали преди три дни. Това съобщи кметът на..

публикувано на 29.07.25 в 19:46

Спряха незаконен превоз на пилешко месо в Хасково

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е възбранила над 1 тон замразено пилешко филе, установено при нерегламентиран транспорт без необходимите документи и при неспазване на температурния режим. На 29 юли 2025 г. в 03:30 ч. сутринта, Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Хасково е получила сигнал от служители на..

обновено на 29.07.25 в 16:10

Открити са пет положителни проби за хепатит В след кампанията в Кърджали

Общо 284 души от област Кърджали се включиха в кампанията за безплатно изследване за хепатит В и С, организирана от Регионалната здравна инспекция. Инициативата под мотото „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“ премина в периода 15–28 юли и обхвана седем населени места в региона чрез мобилни екипи. Петима души са с положителни проби..

публикувано на 29.07.25 в 16:10

Въвеждат ограничение за изкупуване на сурово мляко в област Хасково

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въведе временно ограничение за изкупуването на сурово мляко от дребни преживни животни от животновъдни обекти на територията на област Хасково. Мярката важи както за млекопреработвателни предприятия, така и за първи изкупвачи, и влиза в сила от 30 юли 2025 г. Ограничението е част от превантивните..

публикувано на 29.07.25 в 15:25

Умъртвиха около 225 животни заради шарка в Хасковско

Около 225 са унищожените животни засегнати от шарката по дребни преживни животни. Заболяването е установено в три ферми – две в село Капитан Андреево и една в село Орлов дол. Област Хасково се изправя пред епидемична опасност – шарка по дребните преживни животни.  „Животните са ликвидирани, огнищата са под постоянен контрол и се наблюдава..

публикувано на 29.07.25 в 15:00

Община Неделино обяви частично бедствено положение заради безводие

Община Неделино въведе частично бедствено положение заради остър недостиг на питейна вода, причинен от продължително засушаване. Мярката обхваща ниската вододайна зона на град Неделино, както и селата Диманово, Кочани, Еленка, Върлино, Козарка и Средец. В тези населени места водоснабдяването е прекъснато, което поражда сериозни рискове – както от..

публикувано на 29.07.25 в 14:30

Туристическият център в Кърджали посреща деца с приказки, природа и творчество

На 29 юли Туристическият информационен център – Кърджали беше домакин на инициативата „Ден за малки откриватели“, в която се включиха 24 деца от лятната занималня на Неа Германика. Любознателните гости се потопиха в света на туризма и природните забележителности в региона чрез интерактивни и образователни дейности. Програмата започна с представяне на..

публикувано на 29.07.25 в 14:30