На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен, сред звуците на народни песни и многоцветни носии, срещаме Надя Щегрова, секретар на НЧ „Изгрев“ в село Сладун. Днес тя не е тук само като културен деятел, а и като майстор везбар, за да покаже друга своя страст – българската шевица.
„Вече над 30 години бродирам, но с шевици се занимавам от десетина. Всичко започна от свекърва ми – лека ѝ пръст. Тя ме запали по това изкуство. А първият гоблен, който избродирах, беше пейзаж, вдъхновен от гостуване при нейна приятелка. Стените ѝ бяха като музей – гоблени от метър нагоре. Впечатли ме толкова Щегрова.
Сред най-интересните истории около нейната работа е тази с народния певец Тенчо Тенчев.
„Дойде с риза, ушита само отляво – отдясно нямаше нищо. Каза: ‘Знам, че бродираш – можеш ли да я довършиш?’ Оказа се, че началото е направено от Христо Янъков. За мен беше предизвикателство да довърша чужда риза така, че да не личи. Клипът беше към ‘Мама Петърчо оглави’. Вижте я – не си личи кой къде е бродирал“,казва Надя.
Творчеството ѝ има и друга стойност – то е нейното спасение в борбата със сериозно заболяване.
„Имам ревматоиден артрит – ръцете ми са деформирани, но бродерията е моето най-силно лекарство. Когато човек чуе тежка диагноза, не трябва да се отчайва, а да намери пътя, по който да върви. Не само, че се храня с тези ръце – аз си бродирам с тях!“
С работата си Надя Щегрова увлича и млади хора – с Христо Янъков реализират проект „Традиции в съвремието“ с ученици от СУ „Петър Берон“ – Свиленград.
„Водихме извънкласна дейност с ученици от 4. до 7. клас. Започнахме с 20 деца, останаха 10, но качествени. Правихме благотворителни базари – ‘деца помагат на деца’.“
Изработките ѝ рядко остават при нея – повечето са подарени или поръчани. Наскоро е завършила автентична тракийска носия – тронска, изцяло изработена на ръка.
„Работих по снимки – ръкавите съм гледала от носии в читалището на любимото ми село Радовец. Само сармата използвах готова – такава вече не се намира.“
Макар и ценни като ръчна изработка, за Надя парите никога не са били целта.
„Най-голямата награда е, когато видиш човека пременен с твоята риза, с усмивка на лице. Това удовлетворение е безценно.“
НадяЩегрова е майстор везбар към Регионалната занаятчийска камара – Хасково. Създава с любов, с болка и с надежда. За нея бродерията не е просто хоби – тя е смисъл, мисия и лек.
Чуйте още в прикачения звуков файл.Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478