Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Кехлибарен грозд“: Пъстрият портрет на живия фолклор

4
Снимка: Божидар Чолаков, БНР - Кърджали

На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен срещаме Петя Маринова, секретар и хореограф на най-новото читалище в Пловдив. То носи името на създателя на ансамбъл „Тракия“ – проф. Кирил Дженев.

„Нашето читалище се казва ‘Професор Кирил Дженев’. Той е създател на ансамбъл ‘Тракия’ и един от първите преподаватели в Музикалната академия в Пловдив,“ разказва Петя. „Аз и колегите ми сме негови възпитаници. Решихме, че този човек заслужава място, което да носи неговото име и да остане във времето. Младите трябва да знаят кой е той.“

Създадено през 2018 година, читалището вече осем години гради своята идентичност и възпитава млади таланти. В основата му стои и танцов състав, съществуващ още от 2009 година.

Танцовата формация към читалището носи свежото име „Луди, млади“ – точно като хората в него. „Съставът включва деца и родители, които заедно създадоха едно истинско културно семейство. От там дойде и идеята да учредим читалище – наш дом на културата,“ допълва Маринова.

Работата с деца обаче не е лесна, особено в епохата на технологиите. „Единственият проблем сега са телефоните и всички устройства, които карат децата просто да блокират и да нямат търпение. А народните танци изискват внимание, концентрация и търпение – нещо, което все по-често липсва.На репетиции не учим само стъпки. Говорим за обичаите, за нравите, за това какво е било и какво е сега. Опитваме се да им покажем, че България е била и ще бъде добър дом за тях. И че си струва да останат тук, за да работят за нея.“

Със силно усещане за мисия, енергия и любов към традициите, Петя Маринова и „Луди, млади“ не просто танцуват – те изграждат нова сцена за културната памет на България. 


На четиринадесетото издание на Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен дебютира певческата група „Златните пчеларски баби“ от село Пчеларово. Срещаме се с Ваня Михалева – ръководител на състава и неизчерпаем извор на енергия, вдъхновение и родолюбие.

„Това е първото ни участие тук и сме много впечатлени! Хареса ни мястото – фестивалът е в парк, има много млади хора. Винаги ме радва, когато виждам деца, които играят народни танци,“ сподели Ваня Михалева.

Съставът изпълни две песни и две хора, а Ваня лично представи автентична мъжка и женска носия от селото. „Покрихме всички критерии за участие в категорията автентичен фолклор – с песен, танц и носия.

Самодейците към читалището ни са върли пазители на местното, на автентичното, на българското,“ категорична е Михалева. Попитана откъде идва този дух, тя отговаря:

„Може би винаги го е имало, но е тлеел, не е бил събуден. На моменти е затихвал, на моменти пламва бурно. Последните години успяхме да задържим групата в този състав и това поддържа интереса – жените продължават да участват и да репетират почти ежедневно.“

Групата черпи вдъхновение от регионалния песенен фолклор, но се сблъсква с проблем:

„Имаме много текстове на песни, но за съжаление – нямаме мелодиите. Жените, които ги пееха, вече не са между живите. Прекъсна се нишката между поколенията. Когато ходим по фестивали, често чувам същите песни в съседните села – различават се по някоя дума, но основата е обща. И нашата задача не е да измисляме, а да съхраним.

В момента разучаваме хора от Тракийската фолклорна област. Намираме се на границата между Родопите и Тракия – можем да черпим и от двете,“ казва Ваня.

Планира се участие на фестивала в град Неделино, а лятото ще бъде време за почивка, нови репертоари и… нови участници.

„Младите ги няма засега, но с радост ще кажа – запалих майка си да се включи! Въпреки че има проблеми с краката, тя пее прекрасно. Радвам се, че съм я вдъхновила чрез това, което правим.Когато жените дойдат да пеят, това е терапия – не само изкуство. Те репетират, преживяват заедно, радват се, виждат какво трябва да подобрят и се връщат следващия път с още по-голяма отдаденост.“

С „бабите“ от Пчеларово фолклорът не е минало, а настояще, което пее, играе и живее. А догодина – обещаха – отново ще бъдат в Лозен.



На 14-ото издание на Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен се срещаме и с Гергана Таскова – ръководител на певческата група от село Ягодово, община „Родопи“. Участието им тази година е мащабно – с няколко формации, сред които детска вокална група, смесена група „Пъстра китка“, както и ученици от Националното музикално училище „Добрин Петков“ в Пловдив.

„Идвали сме на този фестивал и преди години, организацията винаги е била на много добро ниво. Тази година решихме да се върнем с цялата група и с някои от моите ученици – както със солови изпълнения, така и с мъжка вокална група от училището, с ръководител Явор Тасков“, сподели Гергана Таскова.

Традициите в село Ягодово се пазят живи, благодарение на сътрудничеството между поколенията. „В групата имаме както млади жени, така и по-възрастни. Това доказва приемствеността – младите учат от по-възрастните, а понякога и обратното. Възрастните се вдъхновяват от младите да пеят на два, дори на три гласа“, казва Таскова.

Като вокален педагог тя има директен поглед върху отношението на децата към фолклора. „Тези, които избират да се занимават с народно пеене, го правят с любов. Понякога семейството няма музикални традиции, но в училищната среда децата се запалват и това се превръща в тяхна мисия – да съхранят българското.“

Село Ягодово също е дало своя принос към богатството на автентичния фолклор. „Започнах работа там още като студентка. Тогава имаше много възрастни жени, от които успяхме да запишем обредни песни и да пресъздадем обичая сватба – с всички съпътстващи песни. За съжаление, много от тях вече не са сред нас и вероятно сме изгубили част от местния репертоар“, спомня си Таскова.

Селото се намира в полите на Родопите, но е с поглед към Тракия. Тази географска особеност се отразява и във фолклора. „Днес на сцената се чуха родопски и тракийски песни, имаше дори северняшки и шопски. Някои от децата, които пяха родопски песни, носят корени от Ивайловград. Други тепърва ще определяме към коя област принадлежат гласово. Но човек носи със себе си част от фолклора на мястото, откъдето идва“, обобщи Гергана Таскова.

Традицията продължава – предадена с уважение, запазена с любов. А фолклорният фестивал в Лозен е точното място, където тези нишки се вплитат в пъстрата тъкан на българската народна памет.

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook

По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13