Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възпитаник на СУ „Йордан Йовков“ е избран в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.

„Имам над тригодишен опит като председател на класа ми, както и като член на Ученическия съвет на училището ми. Една от основните ми цели ще е да се подобри образователната система като направим образованието по-достъпно и по-модерно. Други мои цели са създаването на повече STEM кабинети, както и борба със зависимостите на много ученици към алкохол, наркотици и други вредни за здравето вещества. По време на своя мандат ще се боря всеки ученик да има право на глас и да изразява своето мнение както на регионално, така и на национално ниво“, посочва Христо мотивите си да се кандидатира за член на Управителния съвет на НУП.

Националният ученически парламент (НУП) е независимо, доброволно обединение на ученически съвети, ученически парламенти или други формални или неформални формирования, посветени на ученическото самоуправление в рамките на България. Всяко училище от цялата страна може доброволно да участва в заседанията и взимането на решения на НУП.

Върховен колективен орган на организацията е Общо събрание. Управителният съвет е изпълнителния орган на НУП. Той се състои от 22 членове – по двама за всеки от 11 региона, на които е разпределена територията на страната – това са шестте района за планиране (Югозападен, Южен централен, Югоизточен, Североизточен, Северен централен и Северозападен) и 5-те области в страната, в които средното си образование завършват над 2000 ученици годишно според данните на Националния статистически институт (Благоевград, Бургас, Варна, Пловдив, София-град). Представителите се избират от съответния регион за мандат от 1 година, като те са представители на училище в дадения регион и са ученици от 8. до 12. клас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ВАС отмени разширяването на „Синята зона“ в Смолян

Върховният административен съд (ВАС) отмени решението на Общинския съвет в Смолян за разширяване на „Синята зона“ в града. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. С него се отменя разширението, въведено през октомври миналата година, обхващащо още 11 паркинга в града. Делото бе заведено от адв. Елена Радева – общински съветник от групата..

публикувано на 01.08.25 в 16:30

Безплатни изследвания за ХИВ в Ардино

В рамките на Националната АНТИСПИН кампания, провеждана ежегодно в България от 1992 г., предстои четвъртият (летен) етап под мотото „Предай нататък: лято без риск“ , организиран в партньорство с Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА). С цел повишаване на информираността сред младите хора и рисковите групи, Регионалната здравна..

публикувано на 01.08.25 в 15:50
Кулата Снежанка

Затварят пътя към кулата „Снежанка“ в Пампорово

Пътят от ресторант „Бохеми“ до кулата „Снежанка“ в Пампорово е затворен за движение от днес до 15 септември. Това съобщи заместник-кметът на община Смолян Мариана Цекова. Със заповедта се забранява както движението, така и паркирането по цялото протежение на участъка. Мярката се въвежда заради засиления туристически поток през летния сезон,..

публикувано на 01.08.25 в 15:25

Традиционен мевлид ще се проведе в с. Сухово

На 3 август (неделя) от 10:00 ч. в ардинското село Сухово ще се състои традиционен мевлид за здраве и берекет. Това съобщи кметът на селото Фикрет Байрам. По време на религиозното събитие имами от района ще четат айети от Свещения Коран и Мевлид-и Шериф. За всички присъстващи ще бъде приготвен традиционният кешкек. „През летните месеци много от..

публикувано на 01.08.25 в 14:55

Шестима души бяха спасени от заседнал асансьор

Шестима души бяха спасени от заседнал асансьор в Кърджали. Сигналът е подаден около 22:30 часа снощи от жилищен блок в града. На място е пристигнал екип на пожарната служба, който е извадил трима възрастни и три деца от авариралото съоръжение. Няма пострадали. Обстоятелствата около инцидента се изясняват.

публикувано на 01.08.25 в 14:20

Полицейски екипи ще провеждат срещи с жители на община Момчилград

През месец август мобилни екипи на ОДМВР–Кърджали ще проведат срещи с жители на населени места в община Момчилград. Целта е да се обсъдят въпроси и проблеми, свързани с работата на полицията и сигурността в населените места. В съставите на екипите са включени служители от отделите „Охранителна полиция“, „Криминална полиция“, „Икономическа полиция“ и..

публикувано на 01.08.25 в 13:55

Община Смолян предлага защитен статут за девет образователни институции

Община Смолян ще предложи четири детски градини и пет училища да получат статут на защитени. Искането е основните училища в селата Смилян, Търън, Арда, Момчиловци и Широка лъка да бъдат включени в списъка с учебни заведения със защитен статут, въпреки че в тях се очаква да има паралелки с под 10 ученици. Аргументът на местната власт е, че това са..

публикувано на 01.08.25 в 13:35