Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

4
Снимка: Божидар Чолаков, БНР - Кърджали

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“.

Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари сборници и от живи носители на родопската песенна традиция, записани и поднесени в техния автентичен, неподправен вид. Концертът не бе просто музикално събитие, а част от по-голяма кауза – опазване на истинския родопски фолклор в съвремието.

 „Името „Троица братя“ дойде неочаквано, като песента – просто се изпя от нас“, разказва Емануил Пунев. „Първоначално не искахме да се казваме така. Спорихме дълго, но то просто си остана – лепна ни. И ние сме си троица – от три различни кътчета на Родопите: Златоград, Смолян и Чепеларе. Обединението дойде естествено.“
 „Всяка песен, която изпълняваме, минава през тройна цедка“, казва Тодор Михайлов. „Обсъждаме я, преслушваме варианти, мислим за звученето, как да я поднесем. Всичко правим заедно.“

Ангел Николов допълва: „Често ми хрумва някоя песен, пращам гласово съобщение в чата – започва едно „харесваш ли това“, „не, дай нещо друго“, и така, докато не се съберем на репетиция. Творческият процес е дълъг, но пълен с живот. Искаме всяка песен да носи духа на селото, от което идва.“
Тяхната мисия е свързана не само с архивите, но и с хората. „Някои песни сме ги открили в стари сборници, но много – от още живи носители, като леля Василка Малкочева от Стойките“, споделя Емануил. „Трудно е да се намери неподправено звучене – днешният живот променя говора, стила, мелодията. А ние търсим суровата, истинска форма.“

Макар и да живеят в София, и тримата са категорични: „Родопите не са ни напуснали“, казва Ангел. „Музиката е в нас. Няма ден, в който да не пеем, да не слушаме, да не спорим… на родопски“, допълва с усмивка.
Събитието бе част от фолклорен семинар на школата по каба гайда „Гайдарска дружина“ – София, основана през 2006 г. от Костадин Герджиков. В програмата участват ученици от цяла България и от чужбина – САЩ, Австрия, включително и онлайн.
„Нашата цел не е само да преподаваме техника на свирене. Искаме учениците да усетят планината – духа, езика, смеха и болката ѝ“, споделя Емануил. „Утре им предстои лекция за характера и хумора на родопчани, водена от Веселина Бабаджанкова – най-подходящият човек за това.“

На събитието присъстваха фолклорни легенди: Костадин Илчев, ръководител на „101 каба гайди“, заедно със съпругата му Кина Илчева; Лазарин Кисьов, син на основателя на „100 каба гайди“ Апостол Кисьов, с неговата съпруга Мария; първият учител на Емануил – Серафим Кафеджиев; както и Мирослав Янчев, кмет на Златоград.
„Отдавна не съм бил на такова събитие – с такава атмосфера, с такива песни, поднесени по толкова чист начин“, сподели Лазарин Кисьов в края на концерта.
А Серафим Кафеджиев допълни със спомен и разказ за песента „Костадинице, нивесто“ – една от вълнуващите премиери за вечерта, заедно със „Загалиха са мома и юнак“.

 „Песните не са просто звук. Те са памет. Те са хората, които вече ги няма, и децата, които още не знаят, че ги обичат“, казва Тодор Михайлов. И ако има някакво заключение за тази вечер – то е, че когато музиката е жива, и Родопите дишат.
Снимки и видеа от събитието може да видите в страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00
Фестивал на родопската кухня, Баните

Фестивал на родопската кухня дава старт на летния сезон в община Баните

Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..

публикувано на 04.07.25 в 10:58