В България към началото на 2025 г. населението е било 6 437 360 души или с 8121 по-малко, отколкото към 1 януари 2024 г. Това сочат най-новите оценки на Евростат, публикувани днес, когато се отбелязва Световният ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на България е било 7 829 246 души.
Трите страни с най-голямо население - Германия (19 на сто от населението на ЕС), Франция (15 на сто) и Италия (13 на сто), са съставлявали почти половината (47 на сто) от общото население на ЕС към 1 януари 2025 г.
Между 1 януари 2024 г. и 1 януари 2025 г. в 8 страни от ЕС е регистрирано намаление на населението, а най-значителен е бил спадът в Латвия, Унгария, Полша и Естония.
Сред 19-те страни от ЕС, регистрирали най-високи темпове на растеж, с най-голям ръст са били Малта, Ирландия и Люксембург.
Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване. Това съобщиха от пресцентъра на президентството. В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното разпределение на публичните финанси в областта на..
Четирима жители на община Ардино получиха индивидуални устройства за дистанционно наблюдение на здравословното и психо-социалното им състояние. Технологичните гривни са предназначени основно за самотно живеещи възрастни хора, както и за лица с хронични заболявания или трайни увреждания — сред най-уязвимите групи в обществото. Първото..
Лек автомобил „Фолксваген“ се запалил по време на движение до разклона за село Паничково около 14 часа вчера. Няма пострадали. Екип на РСПБЗН-Кърджали е бил изпратен на място. Пожарът възникнал вследствие на късо съединение, колата изгоряла. Около 4,30 часа тази сутрин огнеборци от пожарната служба в Джебел загасили тлеещ дънер в село Полянец. Екип на..
Мобилна каса, свързана със системата на НАП, за плащане на сметките за вода въведе ВиК дружеството в Кърджали, а целта е да се повиши събираемостта най-вече в проблемни населени места в региона. Това каза пред БТА управителят на дружеството инж. Славчо Славков. „Стигна се дотам на проблемните места с полиция и кметове по места организирано да..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство и ще допринесат за активизиране на туристическия, културния и търговския обмен между страните. Новите правила, приети на 15 юли 2025 г., ще позволят поетапно издаване на..
С много усмивки, игри и изкуство премина Вечерта за децата на Момчилград, която се проведе в рамките на пътуващия фестивал „Лятно театро“. Събитието, продължило близо четири часа, събра десетки деца и техните родители в атмосфера на радост, творчество и споделени емоции. Вечерта беше организирана от Община Момчилград съвместно с Междуведомствената..
Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за почти цялата страна. Изключение прави област Добрич. Според НИМХ днес преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като все още дъжд ще превалява в Североизточна България. В останалата част от страната ще..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478