Болниците отново ще работят с ограничени бюджети за медицински дейности, които се финансират от Националната здравноосигурителна каса. Това реши окончателно Народното събрание, след като прие на второ четене спорна промяна в Закона за здравното осигуряване. Поправката беше предложена от депутати на ГЕРБ и одобрена с гласовете на управляващото мнозинство, въпреки критики от страна на представители на медицинската гилдия и някои опозиционни формации.
С приетите текстове се възстановява практиката лечебните заведения да бъдат обвързани със строго определени лимити за дейностите, които извършват по договор със Здравната каса. Това означава, че болниците ще бъдат длъжни да се вместят в бюджетите, предварително заложени в техните годишни договори с институцията. Финансиране над тези стойности няма да бъде възможно, освен ако не бъде предвидено изрично в рамките на резерва или при преизпълнение на приходите на Здравната каса.
Според управляващите, целта на мярката е да се въведе по-строг контрол върху разходите в здравната система и да се избегне натрупването на нови задължения. Противниците на поправката обаче предупреждават, че лимитирането на дейностите може да доведе до ограничен достъп до здравна помощ, особено в по-малките и отдалечени болници, както и до увеличаване на листите на чакащи пациенти.
Темата за лимитите в болничната помощ е дългогодишен проблем в българската здравна система. Мярката беше премахната преди няколко години, но сега отново се възстановява в контекста на усилията за фискална дисциплина и реформи в сектора.
Областният управител Никола Чанев събра компетентните институции във връзка с писмо на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ след множество сигнали за мъртва риба в акваторията на яз. „Студен кладенец“ в землищата на селата Широко поле, Седловина и Глухар. На срещата присъстваха представители на община Кърджали, БАБХ и ДЛС Женда. Създадена е..
Недекларирани 740 000 щатски долара, 30 000 евро и 1288 грама злато откриха митническите служители при проверка на лек автомобил, излизащ от страната. На 29.07.2025 г. на Митнически пункт Капитан Андреево пристига лек автомобил с хасковска регистрация, пътуващ от България за Турция. В автомобила пътували водачът и неговия спътник -..
Традицията на обичания летен празник Рапка продължава и тази година с обещание за веселие, музика и вкусна царевица. Събитието ще се състои на 9 август 2025 г. (събота) от 18:00 часа в двора на училището в село Дрангово, община Кирково. Гостите на празника ще се насладят на богата програма с музика, танци, български кръшни хора и традиционна царевица,..
Влизането на България и Румъния в Шенгенската зона не доведе до очаквания ръст на туристи в крайбрежната зона на курортното селище Фанари. Това заяви пред радио „Хронос“ Петрос Караветис, общински съветник в Комотини, Гърция. По думите му, трафикът през делничните дни остава слаб, а сериозен наплив на посетители се наблюдава само през..
Общинският съвет в Ардино прие на свое заседание Правилник за работа на фонд „Култура“ на Община Ардино. Новият фонд е предназначен за финансиране на събития и проекти в областта на изкуствата и културата на територията на общината. Основната му цел е да подпомогне създаването и представянето на многообразен и висококачествен културен продукт, който да..
Отборът на АРДА проведе официалната си тренировка на Болт АРЕНА в Хелзинки, преди утрешната среща реванш от втория квалификационен кръг от турнира Лига на конференциите. Първият двубой преди седмица в Кърджали завърши наравно 0:0. Група от 21 футболисти е взел наставникът Александър Тунчев, в която попаднаха и пропусналите срещата с Локомотив София Феликс..
Днес ще се развива мощна купесто-дъждовна облачност, на много места се очакват валежи и гръмотевични бури. Главно в Южна България ще са интензивни, значителни по количество, там има и условия за градушки. Вятърът ще е предимно слаб до умерен от север, но в югоизточните райони ще е силен от североизток. Температурите ще се понижат още малко и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478