Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Нови STEM лаборатории откриват в СУ „Йордан Йовков“ в Кърджали

С началото на новата учебна година Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали представя две нови STEM лаборатории и шест високотехнологични класни стаи, които ще предложат на учениците модерни подходи за обучение чрез практика и иновации.

„Този 15 септември ще бъде по-различен, защото имаме две STEM лаборатории на един етаж в две помещения“, обясни директорката на училището Людмила Чаушева.

„В едната лаборатория децата ще работят с индивидуални устройства и LEGO конструктори, съчетавайки предприемачество, изобразително изкуство, компютърно моделиране, информационни технологии и математика. В другата ще се изучават природните науки – биология, химия и физика – и учениците ще надникнат в света на човешкото тяло и връзката на науката с ежедневието им.“

Лабораториите са обособени в няколко специализирани зони – Център за природни науки, Център за млади изследователи, учебна работилница (Maker Space), арт ателие и кът за отдих с библиотека и настолни игри. STEM подходът обединява науката, технологиите, инженерството, изкуствата, математиката и езиковата грамотност, като насърчава критическо мислене, работа в екип и креативност.

„Арт ателието към лабораторията по математика и компютърно моделиране е свързано с нашия предприемачески профил, където децата ще могат да проектират и реализират свои идеи“, допълни Чаушева.

Освен STEM центъра, училището е оборудвано с шест високотехнологични класни стаи на 4-ия етаж, които позволяват работа в облачна среда и провеждане на дигитални, хибридни и експериментални уроци.

„Учениците получават всички необходими учебници и пособия, а първокласниците – 97 на брой тази година – ще бъдат зарадвани с подаръци и книжки, осигурени и от кмета на община Кърджали. На 100% сме обезпечили учебния процес с 94 учители и 11 непедагогически служители, които се грижат за 38 паралелки в училището“, уточни директорката.

STEM програмата обхваща компютърно моделиране, информационни технологии, предприемачество, природни науки и интердисциплинарни учебни дейности. Чрез методики като „Учене чрез игра“ и „Учене чрез правене“ се стимулира изследователският подход и прилагането на знанията в практиката.

„Бъдещето на обучението е това – STEM, иновации, технологии, но и внимание към нуждите на всяко дете“, подчерта Людмила Чаушева. „Пожелавам здраве и успешна учебна година на учениците, колегите и всички семейства.“

Откриването на учебната година ще се състои на 15 септември от 9:30 ч. в двора на училището.

Чуйте още в прикачения файл.



По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ардино превръща наследството на Родопите в сцена за нов културен живот

Стартира новият проект на Община Ардино  „Минало и съвремие в сърцето на Родопите – културни мостове на Ардино“, с амбицията да допринесе за запазването и развитието на културното наследство в общината и региона. Основната цел на проекта е да подпомогне културната политика на община Ардино чрез организиране на разнообразни събития и..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

„Ардинската Коледа“ с призив да отворим сърцата си за Бюлбюл Хасан

И тази година ардинци отварят сърцата си за благотворителност. Станалата традиционна благотворителна кампания „Ардинската Коледа“, която се провежда под патронажа на кмета на община Ардино инж. Изет Шабан, е насочена към събирането на средства за лечението на Бюлбюл Хасан.Това каза за Радио Кърджали Гюнер Шюкри от общинската..

публикувано на 26.11.25 в 17:25
Снимката е илюстративна

Жители на хасковски квартал заплашват с нов протест заради липсваща пешеходна пътека

Живущи в хасковския квартал “Бадема”  настояват за поставянето на нова пешеходна пътека и знак на  булевард “Никола Радев”. След многократни разговори с представители на Общинската администрация и компетентните органи, те стигат до решението да излязат на протест, и затварят за кратко движението по оживения булевард.  В ефира на Радио..

публикувано на 26.11.25 в 17:01

Георги Георгиев: Здравеопазването е превърнато в далавера

"Влизаме в клуба на богатите като най-бедни". Така депутатът  Георги Георгиев коментира за Радио Кърджали проектът за бюджет 2026-а. Народният представител от „Възраждане“ и член на здравната комисия  определи модела на финансиране в здравеопазването като „огромна далавера“. По думите му „Здравната каса прилича все повече на продънена каца“,..

публикувано на 26.11.25 в 14:04
Проф. Тодор Галунов:

Политическият език и бюджетът - между „постната пица“ и реалните рискове

Българските политици често използват образни сравнения, когато говорят за държавния бюджет – „постна пица“, „мазнинка“, „брашно на заем“. Т ези метафори не са случайни, а отразяват реални финансови затруднения и служат за по-достъпно обяснение на сложните процеси пред обществото, коментира в ефира на Радио Кърджали политическият анализатор проф...

публикувано на 24.11.25 в 15:00

Фотоизложба стартира кампания срещу насилието над жени в Кърджали

 Мюжгян Адем, управител на Фондация „ПУЛС“ – клон Кърджали, представи пред слушателите на Радио Кърджали старта на кампанията „16 дни на активизъм срещу насилието над жени и домашното насилие“ , която ежегодно се провежда от 25 ноември до 10 декември. Фотоизложбата ще бъде открита от 10:30 ч. в търговски комплекс „Орфей“ и показва различните..

публикувано на 24.11.25 в 10:28

Айлин Халилова: Екраните пречат на езиковото развитие и вниманието на децата

Специалистът логопед Айлин Халилова споделя, че най-често родителите търсят помощ, когато детето не говори или речта му е трудна за разбиране. В практиката ѝ най-честите причини за забавено речево развитие са прекомерното време пред екрани и липсата на активна комуникация между възрастни и дете. Екраните предлагат еднопосочна стимулация, която..

публикувано на 24.11.25 в 10:26