Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЧК-Кърджали стартира курс за водни спасители

| Интервю


15 са кандидатите, които ще бъдат включени в курс за водни спасители, организиран от областната структура на Българския червен кръст. Той започва в понеделник 15 септември.

Тогава ще се проведе първоначален изпит, който, ако кандидатите издържат, ще продължат с обучението. Условието е те да покрият определени нормативи – 50 метра плуване-свободен стил за 55 секунди и 25 метра – бруст. Това каза за радио Кърджали Светломира Димитрова, директор на БЧК.

Тя допълни, че ако има желаещи, могат да се кандидатират и в самия ден на изпита. Димитрова уточни, че горна граница за възраст няма, но е необходимо кандидат-водните спасители да са навършили 17 години. "За спорта няма възраст", коментира директорът на БЧК-Кърджали.

Курсът, който стартира на 15 септември, е базов - за басейни и аква паркове. За спасители на море се изисква надграждане на уменията.

Повече за изискванията към кандидатите за водни спасители, за това, как ще се проведе курсът и още – стават ли повече доброволците на БЧК – цялото интервюто със Светломира Димитрова, директор на областната структура на хуманитарната организация, може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Галина Кючукова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ахмед Доган: Жив и здрав съм, не съм прекарал инсулт /звук, обновена/

Ахмед Доган създава нова партия след разцеплението в ДПС.   Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи".   Вече е сформиран инициативен комитет за регистрация на формацията.  В този час се провежда брифинг с участието на Ахмед Доган.  Ахмед Доган опроверга съобщенията в социалните мрежи за здравословното му..

публикувано на 11.09.25 в 16:41

Преглеждат за туберкулоза в Кърджали

„Седмица на отворените врати“ за туберкулоза ще се проведе в периода  15- 19 септември в Многопрофилната болница в Кърджали.  Всички желаещи могат да се изследват в болницата от 9 до 12 часа в  Пневмо-фтизиатричното отделение на 6 етаж. На лицата ще бъде направено безплатно анкетно изследване и по преценка от лекар..

публикувано на 11.09.25 в 14:48

Извършени са огледи на улици и маркировка в Смолян преди новата учебна година

Акция „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“  “ започва  в област Смолян. Преди началото на новата учебна година от Областна дирекция на МВР в Смолян са взети всички мерки за опазване на обществения ред и безопасността на движението. На територията на цялата област е създадена организация за сигурността около учебните..

публикувано на 11.09.25 в 14:07
Патриарх Даниил

Предлагат Патриарх Даниил за „Почетен гражданин на Смолян“

Инициатива за удостояване на Българския патриарх Даниил със званието „Почетен гражданин на Смолян“ беше внесена от граждани и общественици на града. Мотивът – патриархът е роден в Смолян и е пример за отдаденост на вярата и българския народ. Кметът на Смолян Николай Мелемов е подкрепил предложението и го е допуснал за обсъждане в Комисията по отличията..

публикувано на 11.09.25 в 12:55

100 000 повече ваксини против грип ще бъдат доставени тази година

Общо 100 000 повече от миналата година ваксини срещу грип ще бъдат доставени в страната на тази година. Това съобщава от онлайн платформата "Плюс мен", създадена от Министерството на здравеопазването с цел популяризиране на информацията за ползите от ваксините. По данни на Изпълнителната агенция по лекарствата е заявена доставка на 580..

публикувано на 11.09.25 в 12:29

Омбудсманът Велислава Делчева алармира за ръст на фалшиво положителни тестове за наркотици на шофьори

Омбудсманът Велислава Делчева сезира вътрешния министър Даниел Митов и здравния министър д-р Силви Кирилов печелят нарастващия брой жалби на шофьорите с фалшиви положителни резултати от полеви тестове за наркотици . Делчева настоява за ускоряване на анализа на кръвните проби чрез разширяване на лабораторния капацитет , както и за изготвяне на..

публикувано на 11.09.25 в 11:40
Снимката е илюстративна

Затварят площад "Освобождение" и съседни улици заради концерт

На 14 септември в Кърджали ще има временна организация на движението за спечелени концерти, организиран от общината. От 10 сутринта до полунощ се затваря паркингът на бул. „България“ на площад „ Освобождение“ за монтаж и демонтаж на сцената . От 18:30 до 24 часа движението и паркирането по ул. „Отец Паисий“ - в участъка от „Републиканска“ до..

публикувано на 11.09.25 в 11:02