Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Партньорство и грижа за човека – фокус на регионален форум в Кърджали

| Репортаж

„Реалната социална политика в полза на хората. Опита на общините от област Кърджали“. Това бе темата на провелия се регионален форум, организиран от ПГ на ДПС-Ново начало и община Кърджали. Дискусията беше посветена на практическото приложение на социалната политика на местно ниво и на обмена на добри практики между общините. 

Срещата събра представители на местната власт, парламента, институции и неправителствени организации, които обмениха опит и добри практики в социалната сфера. Форумът постави акцент върху реалните политики, насочени към подобряване на качеството на живот – от достъп до детски градини и социални услуги, до мерки за заетост, образование и подкрепа на младите семейства.

Срещата откри кметът на община Кърджали Ерол Мюмюн. Той подчерта, че социалната политика е сърцето на местното самоуправление:

„Чрез социалната политика местната власт показва най-ясно своята ангажираност към хората, които се нуждаят от подкрепа и разбиране. Община Кърджали последователно развива социалната си политика с грижа за човека и акцент върху достъпни и ефективни услуги.“

Народните представители Байрам Байрам, Айтен Сабри и Шендоан Халит – членове на парламентарната комисия по труда и социалната политика, очертаха приоритетите в рамките на визията на ДПС Ново начало. Те акцентираха върху социалната политика като стратегически инструмент за равни възможности, социална справедливост и подкрепа на младите семейства. 

Байрам Байрам свърза демографския проблем с недоразвитата социална политика в страната и подчерта, че институциите трябва да действат превантивно още в ранното образование.

Заместник-министърът на труда и социалната политика Румяна Петкова говори за връзката между заетостта, образованието и социалното включване:

„Инвестицията в хората и техните умения е основа на реалната социална политика. Именно чрез образование и достъп до трудовия пазар можем да постигнем по-висока социална сигурност.“

Своя опит сподели и заместник-кметът на Кърджали Веселина Тихомирова. Тя представи модела на партньорство между общината и бизнеса в подкрепа на младите семейства и напомни, че през последните две години в Кърджали са разкрити над 300 нови места в яслите и детските градини.

В рамките на форума бяха представени и успешни практики от общините Ардино, Крумовград, Момчилград и Черноочене. Специално внимание бе отделено на мобилните социални екипи, които обслужват жителите на отдалечените населени места, както и на програмите за временна заетост и обучение на безработни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Кямуран Местан

Смяната на часа – малка промяна с голям ефект за психиката

В нощта срещу неделя, 27 октомври, отново преминаваме към зимното часово време. В 4:00 сутринта стрелките на часовниците ще бъдат върнати с един час назад – на 3:00. Макар промяната да е рутинна и да се случва всяка година, тя не остава без отражение върху организма, напомнят специалистите. Тялото ни обикновено се адаптира към смяната..

публикувано на 23.10.25 в 23:08

Фестивал на алкохолната напитка „Ципуро“ ще събере вкусове и традиции в Ясмос

Традиционният есенен фестивал „Ципуро“ се завръща в общинския център Ясмос, обл. Родопи (Комотини, Гърция). Събитието, организирано за шеста поредна година от Културното дружество „Ясмос“, ще се проведе на 1 и 2 ноември 2025 г. в двора на старото начално училище, с подкрепата на Област Източна Македония и Тракия и общ. Ясмос, съобщава гръцкият сайт..

публикувано на 22.10.25 в 17:04

Смолян чества 113 години от Освобождението на Родопите

В Смолян днес тържествено се отбелязва празникът на града и 113 години от Освобождението на Родопите. Честванията започнаха в 16:00 часа с полагане на венци и цветя пред паметника-костница на войниците от 21-ви Средногорски пехотен полк на връх Средногорец — известен още като Родопската Шипка. "Преди броени минути Смолян се поклони пред подвига и..

публикувано на 21.10.25 в 17:06

Марихуана в газови бутилки на лек автомобил задържаха митнически служители в Свиленград

25 кг 670 грама марихуана, скрита в газови бутилки в лек автомобил, задържаха на 17 октомври митничести служители от отдел Борба с наркотрафика в свиленградския квартал Капитан Петко войвода. Колата е с българска регистрация. Спряна е за проверка на главен път Е80. Водачът е 32-годишен български гражданин, той е пътувал сам от България към Гърция...

публикувано на 20.10.25 в 17:15

Дискусия за водата се провежда в Кърджали

В залата на Бизнес инкубатора  се провежда дискусия на тема „Водата –човешко право, условие за достоен живот и необходимост за икономическо развитие“. Срещата започна с официално откриване от кмета на община Кърджали Ерол Мюмюн. Дискусията е в два панела. Предвижда се народните представители и заместник председатели на ПГ на ДПС НН Искра..

публикувано на 20.10.25 в 15:59

Продължават ограниченията по АМ "Тракия"

И тази седмица по четири пъти на ден, за около половин час в следобедните часове, напълно ще се спира  трафика  за София по автомагистрала Тракия в ремонтирания участък между 22-ри и 33-ти километър.  Това променя от днес до четвъртък организацията на движение  в 12, 14,  16 и 18 часа за всички пътуващи от Пловдив към София. В платното..

публикувано на 20.10.25 в 15:35

Откриват за посетители Художествената галерия „Станка Димитрова“ на 20 октомври

На 20 октомври, понеделник, след ремонт, продължил почти две години, за посетители ще бъде открита  Художествената галерия „Станка Димитрова“, каза временно изпълняващият длъжността директор на Регионалния исторически музей в Кърджали – Милен Камарев. Отново ще бъдат изложени експозициите „Стари майстори“  и Иконите от Източните Родопи..

публикувано на 16.10.25 в 13:59