Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

„Не на разединението!“ – КНСБ на протест пред Народното събрание

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС-архив

Основните структури на Конфедерацията на независимите синдикати в България ще проведат протестна акция пред служебният вход на Народното събрание по обяд. Акцията е под надслов "НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!"
 
В хода на приемането на бюджета за следващата година в парламента и преди второто четене тази седмица  от КНСБ се обявяват за хоризонтална политика по доходите от 10%, законодателни промени за насърчаване на колективното трудово договаряне и за прекратяване на целенасоченото противопоставяне на различни сектори, и насаждане на негативно отношение към работещите в обществената сфера.

Синдикалните разчети сочат, че са необходими близо 62 милиона евро допълнително за недофинансираните структури и секторите "Държавно управление" и "Транспорт", които да позволят 10% ръст на възнагражденията на заетите в тях. 

За НАП, НОИ, АСП и АЗ трябват още 11,7 милиона евро, а за транспорта общо 50 милиона евро, като от тях 15 милиона  за субсидия за БДЖ, близо 8 милиона за  "Български пощи" и 27,3 милиона евро за градския транспорт в София, Варна и Русе.

Синдикалистите ще обособят специален коледен кът, където ще онагледят исканията си за повече средства в бюджета за следващата година.


По публикацията работи: Илияна Типова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

43 задържани и над 14 000 проверени при акция срещу финансови нарушения

Десетки лица са задържани при национална специализирана полицейска операция, насочена срещу нарушения, свързани с финансово-кредитната система, съобщиха от МВР. Акцията е проведена на територията на цялата страна. Установени са издирвани лица, както и малолетни и непълнолетни, намиращи се в игрални зали. Заради увеличените сигнали за нарушения в..

публикувано на 29.11.25 в 12:22

Радев: Бюджетът е предупреждение за рисковете при прибързаното влизане в еврозоната

Президентът Румен Радев определи внесения бюджет като „предупреждение“ за последиците, които очакват страната при прибързаното ѝ присъединяване към еврозоната и при управление, което според него е „антиевропейско“. Това той заяви пред медиите по време на тържествата за празника на Ботевград, предаде БТА. По думите му оттеглянето на проекта за бюджет..

публикувано на 29.11.25 в 11:50

Интензивен трафик за камиони на „Капитан Андреево“, нормално движение по останалите граници

Трафикът на границата с Турция остава натоварен на ГКПП „Капитан Андреево“ при излизане от страната за товарните автомобили, информират от Главна дирекция „Гранична полиция“. Данните са актуални към 06:00 часа днес. На граничните пунктове с Република Северна Македония и Сърбия движението протича при обичайни условия. Преминаването през пунктовете..

публикувано на 29.11.25 в 11:15

Съдът в Смолян гледа мярката за тримата обвинени в убийството в Мадан

Окръжният съд в Смолян ще заседава днес по искането на прокуратурата за определяне на мярка „задържане под стража“ за обвиняемите по случая с убийството в Мадан. Делото е насрочено за 10:00 часа. От Окръжната прокуратура – Смолян съобщиха, че трима участници в жестокия побой, довел до смъртта на 23-годишния Костадин Кабаджов, са привлечени като..

публикувано на 29.11.25 в 11:05

Облачно време с валежи и понижение на температурите в Западна България

Днес ще остане облачно с валежи от дъжд. На повече места и по-значителни по количество те ще са в Централна и Източна България. В края на деня валежите от запад ще започнат да спират. В повечето райони ще духа умерен вятър от запад-северозапад, но в източните части от страната през повечето дневни часове ще остане от изток. От запад ще навлиза..

публикувано на 29.11.25 в 10:58
Снимката е илюстративна

Дере край Хаджийско преля, но няма опасност за пътя, уверява кметът на Кирково

Дерето край село Хаджийско , по протежение на пътя към Златоград и в близост до разклона за Маказа , е преляло след обилните валежи. Опасност за пътната инфраструктура няма , съобщи за Радио Кърджали кметът на Кирково Шинаси Сюлейман . „Няма проблеми. Дерето не представлява опасност да излезе от коритото си – навремето е направено много добре, с..

публикувано на 27.11.25 в 17:14

Вицепремиерът Атанас Зафиров гостува на юбилея на КНСБ в Кърджали

„КНСБ е най-голямата синдикална организация в страната и ключов фактор с важна роля в обществения и политическия живот. Синдикатът е най-близо до философията и идеите на българските социалисти. Затова и нашето послание е: Да бъдем заедно .“ С тези думи вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров се обърна към десетките синдикалисти от Кърджали по..

публикувано на 27.11.25 в 16:52