Съединените щати прекратиха преговорите с Русия за изграждането на противоракетната отбрана в Европа и засилват военното си присъствие в Черноморието. Преговорите, започнали през 2010 година, имаха за цел да гарантират общата сигурност на Русия и НАТО, но не постигнаха съществени резултати. От Пентагона обясниха прекратяването им с намесата на Русия в украинската криза в нарушение на международното законодателство.
Същевременно стана ясно, че американският миноносец „Тръкстън“, който взе участие в учения с румънски и български кораби миналия месец, остава засега в Черно море. Американските военноморски сили ще засилят допълнително ресурсите си в региона, съобщи РИА Новости, цитирайки представител на Белия дом.
Пентагонът обяви също така, че засилва сухопътните си сили в Румъния. 175 морски пехотинци заминават за базата „Михаил Когълничану“, недалеч от Черно море. Те ще бъдат подчинени на командването на САЩ за Африка. Решението за дислокацията им е било взето още преди година и няма връзка с кризата в Крим, увери говорител на американското военно министерство, но допълни, че могат да бъдат изпратени където има нужда от тях. Намеренията на Пентагона за близкото бъдеще са да поддържа около 500 войници в базата край Констанца.
Вчера българският президент Росен Плевнелиев се обяви за повече НАТО в България и региона. По думите му, това се налага, при положение че една ядрена сила прекрачва граници и прекроява международните норми.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..