Болници отказват да приемат пациенти, страдащи от хемофилия, поради липса на фактори за кръвосъсирване, обявиха от Българската асоциация по хемофилия. Хемофилията е генетично заболяване, при което Х-хромозомата е мутирала и кръвта не се съсирва.
До 2011-а година Министерството на здравеопазването заплащаше домашното, болничното и спешното лечение. След преминаване към Здравната каса, тя осигурява домашното лечение, Здравното министерство - спешното, но хоспитализациите и плановите операции увисват, алармира Виктор Паскалев, председател на Асоциацията по хемофилия:
Факторът, който трябва да се приложи при лечението на тези пациенти, не може да се определи като общовалидно количество. Това, което искаме, е болниците, които имат делегирани бюджети, да могат да изразходват тези медикаменти не само при животозастрашаващи кръвоизливи, а при всички хоспитализации, които са в тази болница.
Председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасаджиев обясни:
Лечебните заведения, които лекуват тия пациенти, трябва да разполагат с определени количества, налични. В няколко центъра в България да имат налични такива фактори, както имат за спешни състояния, да могат да се прилагат и при плановите операции.
Извън спешните случаи болниците трябва сами да купуват кръвосъсирващите фактори, алармираха от Асоциацията.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..