Данъчните служби в 28-те страни от ЕС ще обменят задължително информация за решенията си, решиха финансовите министри на среща в Люксембург. Те се споразумяха за въвеждането на т. нар. Директива относно трансграничните корпоративни данъчни становища. Липсата на прозрачност сега позволява на транснационални компании изкуствено да занижават данъчните си задължения. Новият европейски закон ще задължи българската НАП и останалите компетентни служби в ЕС автоматично да споделят решенията си, кой с колко е обложил дадена фирма с трансгранична дейност. Директивата ще действа със задна дата, но министрите намалиха периода на давност на данъчните решения, които ще бъдат разглеждани от 10 на 5 години. На въпрос, дали така не се цели прикриване на сделките между политици и фирми, разкрити от журналистическото разследване срещу Люксембург, финансовият министър, който е ротационен председател на съвета, Пиер Граменя отговори:
Първоначалното предложение на Комисията да се обменят данъчните решения от преди 10 години назад щеше да изисква огромна административна работа. И 5 години е доста дълъг период за днешната глобална икономика. Никой от министрите на масата не се възпротиви на тази разумна времева рамка.
Очаква се текстът да бъде одобрен формално следващите седмици и новите правила да влязат в сила от 1 януари 2017 г.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..