Заплатите на учените в Българската академия на науките и в Селскостопанската академия изостават значително от средното възнаграждение за страната, сочи синдикален анализ. За да се навакса това изоставане, в следващите 5 години заплатите там трябва да се увеличават всяка година с по 10 процента.
През 2010 година след драстично орязване на издръжката на БАН и на Селскостопанската академия заплатите на учените намаляват и от тогава изостават. Здравчо Здравчев, председател на федерацията "Техническа индустрия, наука, информатика" към КТ "Подкрепа", заяви:
Изоставянето спрямо средната работна заплата за страната за 2015 година в БАН е 195 лева, а в Селскостопанска академия е 254 лева.
Сега за наука у нас се заделят 0,8 на сто от брутния продукт. През 2020 година парите трябва да са 1,5 на сто. Учените у нас намаляват през последните десет години, е друга констатация от доклада. Учените декларират, че искат да работят в пряко сътрудничество с бизнеса у нас. Предлагат научните лаборатории да станат национални технологични паркове, за да се задържат висококвалифицираните кадри и да се запази оборудването, в което държавата е инвестирала стотици милиони левове.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..