В първия ден от срещата на върха на ЕС европейските лидери сключиха споразумение за засилено сътрудничество в областта на отбраната.
Т.нар. "Перманентно структурирано сътрудничество в отбраната" (PESCO) ще обедини ресурсите на всички държави-членки на ЕС, с изключениe на Дания, Малта и Великобритания. Останалите 25 членове на Съюза ще финансират и развиват общи проекти в областта на отбраната.
Една от целите на пакта е оптимизиране на разходите за отбрана. Смята се, че сега европейските правителства пилеят милиарди евро заради разнобоя в политиката си в сферата на отбраната.
Друга цел е намаляване на зависимостта на Европа от въоръжените сили на САЩ.
Силната европейска отбрана засилва НАТО. Ето защо PESCO е не само добра новина за нас и нашите съюзници, но и лоша новина за враговете ни, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
България ще участва в три от съвместните проекти за военно сътрудничество, съобщи премиерът Бойко Борисов.
Все още не е одобрен механизъм за попълване на Европейския отбранителен фонд, който ще възлиза на 1,5 милиарда евро годишно.
Всъщност, истинската работа по фонда, финансирането на PESCO, ще е по време на нашето председателство. Всички се надяват през следващите един-два месеца това да го завършим, и то в България, каза премиерът Борисов след разговор с френския президент Еманюел Макрон.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..