Музикалната култура на забързания ни живот в съвременен свят продължава да поддържа интереса към музиката на Бароковата епоха. Тя е винаги разпознаваема и се отличава с уникалната си грация и стил.
На 21 декември от 19.00 часа в Първо студио на БНР канадският бас Дейвид Маккюн и българският лютнист Явор Генов ще представят проект „Et in terra pax” – музика от Късния ренесанс и Барока. В изпълнение на глас и теорба ще прозвучат творби от Хенри Пърсел, Й.С. Бах, Никола Хотман, Клаудио Монтеверди, Джовани Капсбергер, Стефано Ланди, Робер дьо Визе, Лодовико Виадана и Тарквинио Мерула.
Ето какво споделя Явор Генов: „Настоящата програма по особен начин дава среща на разнопосочни лъчи, които до голяма степен оформят облика на музиката от европейското Ново време. Те се пресичат в необичайния репертоар за соло бас с басо континуо, едновременно сакрален и светски, водещ от Италия към Англия, и неразривно свързан с онази музикална мисловност, дала живот на явлението, наречено много по-късно музикален барок“.
Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР и в мрежата на Ивентим.
Явор Генов е лютнист и басо-континуо изпълнител. Учи лютневи инструменти и басо-континуо при Якоб Линдберг.
Неговите четири солистични диска „Hans Neusidler – lute music” (2022), “Orpheus Anglorum” (2018), “Zamboni – lute music” (2014) и “Kapsberger – Libro primo di lauto”, публукивани от нидерландския лейбъл Brilliant Classics, получават висока оценка от международната критика.
Свири с музиканти като Ема Къркби, Нуриа Риал, Андрю Лоуранс-Кинг, Ларс Улрик Мортенсен, Теодор Курендзис. Като басо-континуо музикант свири в съставите на ансамбли и оркестри като EUBO, Cordevento, MusicAeterna, Valetta International Baroque Ensemble и др., с които концертира на някои от най-значимите подиуми и фестивали в Европа.
Работи още и като музиколог в областта на Ренесансовия лютнев репертоар и Латинската монодия, на които посвещава две книги и редица публикации.
Дейвид Макkюн /бас/ е роден в Едмънтън (Канада), но по настоящем живее във Варна.
Неговият репертоар се простира от Ранния барок до най-новата съвременна музика. Бил е част от професионалните ансамбли Pro Coro (Канада), Roomful of Teeth (САЩ), Cappella Amsterdam (Холандия), Vocal Аrt (Норвегия) и др.
Той е част от Норвежкия хор на солистите (Det Norske Solistkor) с диригент Грете Педерсен.
През 2022 г. участва в турнето на Cappella Amsterdam в Холандия, Франция и Германия с произведението "Матеус Пасион" и "Меса в си минор" от Й.С. Бах, както и в "Магнификат" от К.П.Е. Бах заедно с Норвежкия хор на солистите и Финландския бароков оркестър.
Радиосимфониците под диригентството на Константин Илиевски ще закрият сезон 2024/2025 със специален концерт, вдъхновен от датската съвременна музика и красотата на природата на Скандинавия. Събитието отбелязва две важни годишнини през 2025 - 90 години Българско национално радио и 100 години Датско национално радио , както и началото на..
Биг бендът на БНР с диригент Антони Дончев закрива своя творчески сезон с интригуваща програма. Концертът ще се състои на 26 юни от 19 часа в Първо студио на БНР и ще предложи едно вълнуващо музикално пътешествие, в което ще се преплетат джаз, съвременна оркестрация и европейска интерпретация на класически форми. За първи път зад пулта ще..
Детски концерт на Вокална група „Радиодеца“ с диригент Илина Тодорова Вокална група „Радиодеца“ с диригент Илина Тодорова Ви кани на вълнуващо музикално приключение. Посрещнете лятото и ваканцията с тях в Първо студио на БНР на 05 юни от 19:00 часа. Най-лъчезарният детски състав на Радиото ще Ви представи слънчева програма, а на..
Следващият концерт на Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Екхард Вичик ще бъде на 6 юни от 19.00 часа в зала „България“. Екхард Вичик е един от най-разностранните диригенти на своето поколение. Широкият му репертоар от оперни заглавия и симфонични произведения, способността му да се включва в кратки срокове го правят желан гост на..
Създаден през 2022 от ученици по ударни инструменти в НМУ „Любомир Пипков“, детски перкусионен ансамбъл „РИТЪМ“ бързо натрупва голям репертоар с пиеси от български и чуждестранни автори. Изявите на ансамбъла са организирани от Перкусионна работилница „Ритъм“ и са свързани с ежегодния летен курс по ударни инструменти „Ритмоделница“, както и с участието в..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..