На 19 май от 19 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР ще представят един от ораториалните шедьоври на Хайдн - „Сътворението“. Ораторията е композирана през 1795 г. по либрето, разказващо историята на юдео-християнското сътворение, както е описано в епичната поема на Джон Милтън „Изгубеният рай“. Хайдн се съгласява с предложението на своя покровител, барон Готфрид Фрайхер ван Свитен, завеждащ императорската придворна библиотека във Виена, произведението да бъде поставено на немски език, задача, която баронът поема лично. Хайдн дирижира премиерата на ораторията в двореца Шварценберг във Виена.
Зад диригентския пулт на 19 май ще застане познатия на българската публика, известен немски диригент проф. Андреас Херман.
Проф. Херман става артистичен директор на Мюнхенския филхармоничен хор, партньор на Мюнхенската филхармония, през 1996 г. и оттогава насам той подготвя ансамбъла за работа с прочути диригенти като Кристиан Тилеман, Зубин Мета, Джеймс Ливайн, Марис Янсонс, Кшищоф Пендерецки, Фабио Луизи, Инго Мецмахер, Даниеле Гатти, Кристофър Хогууд, Томас Хенгелброк и др.
Като диригент на хорови и ораториални творби Херман е представял своите умения в много страни по света, в това число Австрия, Франция, Италия, Унгария, България, Швейцария и Китай. Неговите успешни изяви с различни хорови и оркестрови състави му осигурява дълго и продуктивно сътрудничество с оркестъра на Мюнхенската филхармония.
Солисти в концерта ще бъдат: сопраното Стефани Кръстева, тенорът Николай Моцов и басът Мартин Цонев.
Стефани Кръстева е лауреат на множество първи награди от международни конкурси и фестивали. Работила е с диригентите Георги Димитров, Драгомир Йосифов, Славил Димитров, Саша Гьотцел и др. Участва във фестивалите „Мартенски музикални дни“, гр. Русе, „Дни на музиката в Балабановата къща“ гр. Пловдив.
Николай Моцов е лирико-спинтов тенор, който над две десетилетия участва активно в музикалния живот на България като изпълнител и преподавател. Към настоящия момент е професор д-р в Национална Музикална Академия „Проф. Панчо Владигеров“. В своята певческа кариера печели награди от национални и международни конкурси. Бил е солист на Софийска опера и балет, Държавните опери в Русе и Бургас, а към настоящия момент е солист към трупата на Държавна oпера Стара Загора. Отличната му вокална техника, стилова интерпретация, висока музикална и академична култура го правят желан и търсен изпълнител.
Мартин Цонев е артист с близо 30-годишна международна кариера. Той развива репертоар от над 50 оперни роли и камерна музика, от Монтеверди и Кавали до Албан Берг и Ф. Глас, които е изпълнявал на сцените на Болшой театър, Залцбургския фестивал, Salle Playel в Париж, Santa Cecilia в Рим, Teatro Municipal de Lima, DNO и Consertgebouw в Амстердам, Opera Montpellier, Opera de Nice, Teatro de Gijon, Софийска опера, зала „България, оперните театри в Щутгарт, Хамбург, Манхайм, Бон и др. Прави много записи (CD и DVD), включително за БНР, БНТ, Radio France, NPS NL, Radio NRW, ORF2, Mezzo, ARTE, Comanions Classics, Dynamic и др.
Не пропускайте концерта, посветен на 70-годишнината на Смесения хор на БНР (главен диригент - Любомира Александрова) на 19 май от 19 часа в зала „България“.
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.
На 6 декември от 19 часа в зала „България“ за първи път на българска сцена ще се реализира един нетрадиционен концерт на Симфоничния оркестър на БНР с участието на Тина Осара, която ще рисува на сцената (live painting act), докато звучи музиката от балета „Ромео и Жулиета“ от Сергей Прокофиев . Сергей Прокофиев е гениален композитор и..
Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..
Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..
С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца- инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..