В последния концерт от сезона на Радиосимфониците с диригент Марк Кадин ще гостува обичаният от българската публика и високо ценен по света Светлин Русев. На 9 юни от 19.00 часа в зала „България“ виртуозният цигулар ще изпълни два шедьовъра от Сергей Прокофиев - Първи и Втори концерт за цигулка и оркестър.
Първият концерт за цигулка на Сергей Прокофиев, написан през 1917 г., е едно от най-слънчевите му и искрящи, лирични произведения. Композиторът го написва в ре мажор - същата тоналност, в която са написани концертите на Бетовен, Брамс и Чайковски. Концертът на Прокофиев, обаче, не прилича на нито едно от тези произведения, защото композиторът променя традиционното съотношение на темпата: в Концерта му две бавни части рамкират една бърза. Самото му настроение и подредбата на смисловите акценти са нови и необикновени. Написан е в три части, като в крайните преобладават лиричните настроения, а в средната – скерцо с колоритна причудливост. Солиращата партия на цигулката е доста виртуозна и носи основната тежест на музикалното развитие. Планираното изпълнение на Концерта от Павел Кохански през есента 1917 г. така и не се състоява, но музиката му става широко позната шест години по-късно, когато известният унгарски цигулар Джозеф Сигети я пренася по сцените на Европа и Америка.
Вторият концерт за цигулка и оркестър Прокофиев създава за прочутия френски цигулар Робер Соетан, на когото и го посвещава. Цигуларят е живял точно 100 години, 88 от които активно е концертирал. Прокофиев си спомня в автобиографията си: „Концертът е написан в различни страни, отразявайки моя номадски концертен живот: главната тема от първата част е написана в Париж, първата тема от втората част е написана във Воронеж, оркестрацията е завършена в Баку, а премиерата му се състоя през декември 1935 г. в Мадрид“. Композиторът и цигуларят пътуват заедно на турнета в различни страни, включително Португалия, Мароко, Алжир и Тунис.
В програмата ще прозвучи и сюита №1 от знаменития балет „Тривърхата шапка“ на испанския композитор от XX век Мануел де Файя. Написан е специално за трупата на Сергей Дягилев за представленията на Руски балет в Лондон, а декорите и костюмите за него са нарисувани от Пабло Пикасо. В нощта на своята премиера на 22 юли 1919 г. в Лондон, творбата постига голям успех и оттогава се превръща в едно от най-завършените произведения на модернистичното изкуство.
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков №4), на касата в зала "България" и в мрежата на Ивентим.
Светлин Русев е носител на множество международни награди, най-престижните сред които са от конкурсите в Индианаполис, Мелбърн и Маргарита Лонг-Жак Тибо. През 2001 е отличен с Голямата награда, Специалната награда на публиката и Специалната награда за най-добра интерпретация на концерт от Й. С. Бах на Първия международен конкурс в Сендай, Япония. Обявен е за Музикант на 2006 г. от БНР, три пъти е носител на „Кристална лира“ (2007, 2016 и 2019 г.). През 2018 г. е удостоен със званието Почетен гражданин на Русе, а през 2019 г. получава Почетния знак на Президента на Република България.
Работил е с диригенти като Мунг-Вун Чунг, Леон Флайшер, Йехуди Менухин, Юзо Тояма, Марек Яновски, Реймънд Лепърд, Джон Акселрод, Ари ван Бейк, Франсоа-Ксавие Рот, Жан-Жак Канторов и др. Свири на най-престижните концертни сцени по света: Болшой театър, Сънтори Хол, Sumida Triphony Center Hall, Център за изкуства в Сеул, зала Плейел, ЮНЕСКО, Театър Шанз-Елизе, Театър Шатле, Cité de la Musique, Театър D ela Ville, Halle aux Grains de Toulouse, Arsenal de Metz, Национална концертна зала Бела Барток в Будапеща, Alte Oper във Франкфурт, Palais des Beaux Arts в Брюксел и др. Професор е в прочутия National Supérieur de Musique et de Danse в Париж и провежда майсторски класове по целия свят. Артистичен съветник и артист-резидент на Международния фестивал „Мартенски музикални дни” в Русе, артистичен съветник на Софийската филхармония.
Репертоарът му е изключително широк – от барокова до съвременна музика, широко известни са неговите интерпретации на произведения от славянски и български композитори.
Светлин Русев свири на цигулка Stradivarius 1710 Camposelice, любезно предоставена му от Музикалната фондация Nippon.
Концерт на ВГ Радиодеца по повод 102 години от рождението на композитора На 29 април от 19:00 часа в Първо студио на БНР, Вокална група “Радиодеца” с диригент Илина Тодорова ще представят концерт на един от най-обичаните на поколения деца български композитор – Петър Ступел. „Радиодеца“ ще отпразнуват с концерта и 90-тата годишнина на..
На 24 април от 19 часа в Първо студио Биг бендът на БНР представя един концерт от поредицата „Обратно към корените“ . В програмата диригентът Антони Дончев се е спрял на пиеси от репертоара на състава, създадени от емблематичните автори, в различни периоди от историята на джаза: In A Mellow Tone на Дюк Елингтън , Basie Straight Ahead на Сами..
Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски ще представят дълбока и емоционална програма „Размисли преди Великден“ на 11 април от 19 часа в зала „България“. Тя ще започне с рядко изпълнявано произведение - Симфония №3 от Хенрик Горецки . Симфония №3, известна още като Симфония на скръбните песни, на полския композитор Хенрик Горецки..
Последната програма от линията концерти с изцяло българска музика „Деца свирят за деца“ ще прозвучи на 2 април от 19.30 часа в Първо студио на БНР . Гост-солисти ще бъдат Димана Темнискова /флейта/, Никол Кисьова /пиано/ и Борис Иван Папазов /виолончело/. Под диригентството на Константин Илиевски младите таланти ще направят своя дебют с..
На 10 април 2025 г. в Първо студио на Българското национално радио ще се проведе десетото издание на „Ритъмът на Балканите“ – концертът на Оркестъра за народна музика на БНР под диригентството на Димитър Христов , който през годините се утвърди като уникална среща на традициите, ритмите и емоцията в балканската музика. Тазгодишното издание ще..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..