Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

6 октомври, 19 часа, зала "България"

Далибор Карвай дебютира с Радиосимфониците

Откриване на сезона

На 6 октомври от 19.00 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски ще открие своя творчески сезон.

Концертната вечер ще започне със Симфоничен прелюд „Усамотение“ на българския класик Панчо Владигеров – произведение, което рядко присъства в културния афиш на столицата.

Своя дебют с Радиосимфониците ще направи словашкият цигулар Далибор Карвай. Той печели мястото си за Виенския симфоничен оркестър през 2020 г. и е назначен за негов първи концертмайстор.

В откриващия концерт Далибор ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър от Йоханес Брамс - едно от най-виртуозните произведения на композитора в този жанр.

Единственият концерт за цигулка на Брамс е композиран през лятото на 1878 г. в Перчах, малък град в южна Австрия. Творбата e пропита с типичната за Брамс атмосфера на ярка тържественост и страстта на унгарските мелодии.

Във втората част на концерта ще прозвучи Симфония №9 „Из Новия свят“ на Антонин Дворжак - последната симфония на чешкия композитор и най-голямото му постижение в този жанр. Написва я по време на пребиваването си в Америка, докато работи като директор и преподавател по композиция в Националната музикална консерватория в Ню Йорк. Вероятно затова, много изследователи на творчеството на Дворжак забелязват в музиката на симфонията чувство на носталгия.

Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4), на касата в зала "България" и в мрежата на Ивентим.


Далибор Карвай започва да свири на цигулка на тригодишна възраст под ръководството на баща си. Прави записи за Словашкото радио в Братислава още по време на обучението си в Началното училище по изкуства във Врутки. Завършва консерваторията в Жилина, където учи при проф. Бохумил Урбан, по-късно и Виенската консерватория в класа на известния професор Борис Кушнир.

Някои от най-големите успехи на Далибор Карвай включват награда в Кордоба през 1996 г., Голямата награда на Евровизия - Млад музикант на годината през 2002 г., Първата награда на конкурса Тибор Варга през 2003 г., наградата „Нов талант“ на International Tribute of Young Interpreters през 2005 г., както и победата му на конкурса Давид Ойстрах в Москва през 2008 г. Престижният му концерт за принц Чарлз от Уелс в замъка Уиндзор през 2003 г. заедно с Мстислав Ростропович доказват неговите изключителни музикални постижения. Карвай участва в Международната академия Сейджи Озава в Швейцария и получава наградата Young Creator Award в музикалната категория на Tatra Bank Foundation в Словакия. През 2009 г. Словашката република присъжда на Карвай Наградата на министъра на културата за изключителното му артистично представяне и успешното международно представяне на словашкото изпълнителско изкуство.

Като солист Далибор Карвай е работил с много утвърдени диригенти като Лейф Сегерстам, Йон Марин, Хироюки Иваки, Яп ван Зведен, Марек Яновски, Александър Рахбари, Бенджамин Уолфиш, Ондрей Ленард, Оливер Дохнани и др. Сътрудничи с оркестри като Виенски симфоничен оркестър, Симфоничен оркестър на Виенското радио, Виенски камерен оркестър, Камерата Залцбург, Германски симфоничен оркестър в Берлин, Оркестър на Националния театър в Манхайм, Чешки филхармоничен оркестър, Английски камерен оркестър, Симфоничен оркестър „Каназава“, Het Gelders Orkest, Solistes Européens Luxembourg, Словашки филхармоничен оркестър, Симфоничен оркестър на Словашкото радио, Държавен камерен оркестър на Жилина и др.

Като камерен музикант Карвай свири с блестящи музиканти като Радек Баборак, Юлиан Рахлин, Венцел Фукс, Борис Кушнир, Магда Амара, Стефан Щройсниг, Даниел Бурановски и др.

Освен активната си концертна кариера, Карвай е и професор по цигулка в Университета за музика и изкуства във Виена от 2014 г.

Дългото и всеотдайно търсене на идеалната цигулка на Карвай е документирано в международния филм „Страдивари – Търсене на съвършенство“, издаден през 2004 г. Сега свири на цигулка Страдивари 1694 ex Benecke.


По публикацията работи: Полина Цвяткова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радиосимфониците представят "Пролетен полъх" на 9 май

На 9 май от 19 часа в зала „България“ Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски ще представят следващата си концертна програма, която ще започне със симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус. Рихард Щраус е сред най-великите композитори на XX век. Той е сред най-умелите познавачи на симфоничния..

публикувано на 02.05.25 в 15:19

С Песните на Петър Ступел

Концерт на ВГ Радиодеца  по повод 102 години от рождението на композитора На 29 април от 19:00 часа в Първо студио на БНР, Вокална група “Радиодеца” с диригент Илина Тодорова ще представят концерт на един от най-обичаните на поколения деца български композитор – Петър Ступел. „Радиодеца“ ще отпразнуват с концерта и 90-тата годишнина на..

публикувано на 15.04.25 в 12:16

Биг бендът на БНР с диригент Антони Дончев представя концерта "Обратно към корените"

На 24 април от 19 часа в Първо студио Биг бендът на БНР представя един концерт от поредицата  "Обратно към корените" . В програмата диригентът Антони Дончев се е спрял на пиеси от репертоара на състава, създадени от емблематичните автори, в различни периоди от историята на джаза: In A Mellow Tone на Дюк Елингтън , Basie Straight Ahead на Сами..

публикувано на 08.04.25 в 15:31

"Размисли преди Великден" със Симфоничния оркестър на БНР, Малгожата Роцлавска и Константин Илиевски

Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски ще представят дълбока и емоционална програма „Размисли преди Великден“ на 11 април от 19 часа в зала „България“. Тя ще започне с рядко изпълнявано произведение - Симфония №3 от Хенрик Горецки . Симфония №3, известна още като Симфония на скръбните песни, на полския композитор Хенрик Горецки..

публикувано на 03.04.25 в 18:13

Деца свирят за деца

Последната програма от линията концерти с изцяло българска музика „Деца свирят за деца“ ще прозвучи на 2 април от 19.30 часа в Първо студио на БНР . Гост-солисти ще бъдат Димана Темнискова /флейта/, Никол Кисьова /пиано/ и Борис Иван Папазов /виолончело/. Под диригентството на Константин Илиевски младите таланти ще направят своя дебют с..

публикувано на 20.03.25 в 16:13