След безгрижните летни дни идва времето на нови музикални празници, предизвикателства и изненади, които ще предложи на вярната си публика Симфоничният оркестър на БНР в своя нов творчески сезон. След първия си успешен и вълнуващ сезон 2023/2024, главният диригент Константин Илиевски продължава работата си с още по-голям размах, отдаденост и ентусиазъм. Сезон 2024/2025 е наситен с разнообразна програма на концерти, които ще се провеждат не само традиционно в зала „България“, а и в Първо студио на БНР. Ще звучат класически шедьоври, ярки премиери и много българска музика, която отново ще бъде основен акцент в концертните програми.
Продължава се линията на Радиосимфониците, с която за пореден път те ще представят изявени и изгряващи млади инструменталисти с устремена международна кариера. Такъв ще бъде и солистът в откриващия концерт на сезон 2024/2025 на 27 септември от 19 часа в зала „България“ руският пианист Дмитрий Юдин, който е лауреат на престижния конкурс „Геза Анда“ 2024 в Цюрих. Полякинята Малгоржата Роцлавска е младият сопран с просперираща международна кариера, която ще дебютира с Радиооркестъра на 11 април. Гост-солистът Стефан Апроду е извънредно талантлив цигулар с обещаваща кариера, който също ще застане за първи път на една сцена с Радиооркестъра на 7 февруари. За своите 20 г. той вече е носител на над 80 първи и други награди в редица международни конкурси както за цигулари като „Артур Грумио“ в Белгия и други, така и за композитори.
В чест на годишнините от рождението на композиторите Васил Казанджиев, Кирил Илиевски, Албена Петрович и Кирил Ламбов ще прозвучат техни творби в интерпретацията както на Константин Илиевски, така и на гостуващите диригенти Мишел Тилкин и Растислав Щур. Други двама млади гост-диригенти добре познати у нас и на международния подиум - Любомир Денев-младши и Константин Добройков, ще имат своите концерти в Първо студио на БНР с изцяло българска музика. Специално място в сезона отново ще заеме недостижимият маестро Георги Димитров, който ще дирижира концерта „Съдбовни знаци“ на 14 март.
С голяма чест и удоволствие ще се изявят като блестящи солисти няколко водачи на своите групи инструменти в състава – виолончелистът и концертмайстор Христо Танев, флейтистите Явор Желев и Яна Ибришимова, контрабасистката Маргарита Калчва, както и гост-солистите със силно присъствие и кариера – мецосопранът Бет Тейлър, големият носител на престижната награда Elizabeth Connell за 2022 г. за драматични гласове и финалист в конкурса BBC Cardiff Singer of the World за 2023 г., младата флейтистка Айна Марош – носител на редица първи и други награди в международни конкурси, невероятната ни цигуларка Лия Петрова, както и Ларс Карлин - първи тромбон на Датския симфоничен оркестър на Датското радио. Неговото участие е реверанс към празника и на двете радиа - Датското и Българското, които този сезон ще честват своите юбилеи.
Интригуващите програми в Първо студио включват премиерата на Концерт за пиано и оркестър от Албена Врачанска, концертното изпълнение на оперите „Парсифал“ и „Смъртта на Фауст“ от младия перуано-американски композитор Еммануел Сикора и проектът „Българска музика – деца свирят за деца“ с творби на проф. Борислава Танева.
Не пропускайте специалните срещи със Симфоничния оркестър на БНР през сезон 2024/2025, традиционно в петък в зала „България“, а вече и в Първо студио на БНР от 19.30 часа.
Програмата на сезона може да видите тук.
Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационен център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.
БНР си запазва правото на промени в програмата.
На 6 декември от 19 часа в зала „България“ за първи път на българска сцена ще се реализира един нетрадиционен концерт на Симфоничния оркестър на БНР с участието на Тина Осара, която ще рисува на сцената (live painting act), докато звучи музиката от балета „Ромео и Жулиета“ от Сергей Прокофиев . Сергей Прокофиев е гениален композитор и..
Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..
Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..
С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца- инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..