Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 февруари от 19 часа в Първо студио

Авторски концерт на Костадин Генчев

На 5 февруари от 19 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта „Петолиния и вдъхновения“ – проект на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Вдъхновен от идеята за диалог между двете традиции, Генчев създава музикална тъкан, в която контрастни, но естествено допълващи се тембри разгръщат богати звукови пространства.

Под диригентството на Любомир Денев-син, камерен ансамбъл от талантливи изпълнители ще представи нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и валдхорна, класическа китара и тамбура. Публиката ще чуе солистични интерпретации на Гергана Димитрова (вокал), Христина Белева (гъдулка), Димитър Христов (тамбура), Борис Костадинов (пиано) и самия Костадин Генчев (кавал).

Концертната програма включва няколко премиерни произведения, всяко от които разказва собствена история. За първи път публиката ще чуе „Малка сюита за кавал, корна и кларинет“ – тричастна творба, която разкрива богатството на музикалните диалози между тези инструменти, преминавайки от лиричната дълбочина на „Унес“ към игривата жизненост на „Хумореска“. Композицията „Петел играорец“ впечатлява със своята динамика и жизнерадостност, докато лиричната пиеса „Полъх от южното море“ рисува нежни и живописни звукови картини в характерния 5/8 ритъм. Особено място заема и песента „Писмо ти е дошло“, изпълнена от Гергана Димитрова с изящен аранжимент, който преплита класическо звучене с мелодичната традиция на Пиринско. В програмата ще прозвучи и „Шопско скерцо“ – композиция за соло пиано, представена от 12-годишния Борис Костадинов, която внася свеж, съвременен поглед към шопската музикална традиция.

„Петолиния и вдъхновения“ е концерт, който не вдига шум, но се чува ясно и убедително. Музиката идва плавно и честно, без да натрапва своята значимост. Класическите инструменти говорят на език, който фолклорът разбира, и обратно. А някъде между тишината на залата и последния акорд остава усещането, че сте преживели нещо просто и красиво – като здрач в планината или разказ, който не се нуждае от много думи, за да ви докосне.

Костадин Генчев е композитор, аранжор и изпълнител в Оркестъра за народна музика на БНР от 1993 до сега.

Носител е на наградите „АСКЕЕР” 2005 за театрална музика с група „БУЛГАРА”, на Втора награда от Националния конкурс за написване на симфонично произведение в „7/8” 2016 и на „Златна лира“. Член е на съюза на българските композитори.

Роден е през 1969 в гр. Габрово. През 2016 се дипломира в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ със специалност „Композиция“ в класа на проф. Красимир Тасков. Кариерата му като оркестрант в различни фолклорни формации започва през 1990 в Ансамбъла за народни песни и танци Сливен. Работи за кратко в НФА „Филип Кутев”.

Автор е на над 1000 аранжимента на народни песни и над 100 инструментални пиеси, написани специално за Оркестъра на БНР. Като оркестрант работи в инструменталната група към хор „Мистерията на българските гласове” и пътува заедно с тях, участвайки в стотици концерти в Европа, Азия и Латинска Америка от Бразилия до Хон Конг. През 2002 Костадин Генчев и Кирил Добрев основават група „БУЛГАРА”, с която изнасят концерти в страната и чужбина и участва във всички български етно-джаз фестивали като „Аполония”, Банско джаз фест, Джаз фест-Смолян, София джаз пик, Пловдивски джаз вечери и други. През 2005 „БУЛГАРА” печелят наградата „Аскеер” за музика към театралната постановка „Дивите” на актьора и режисьор Георги Къркеланов. През 2006 издават първия си албум „Меча сватба”, а през 2013 в чест на 10-годишнината от основаването на групата – втория си албум „Булгара на живо”.

Неговият втори етно проект в сътрудничество с Димитър Христов е инструменталният квартет „ДИВА РЕКА”, с който изнася многобройни концерти в Австрия, Германия и Унгария. През 2010 издават едноименния си албум. Заедно с Кирил Добрев през 2006 пишат музиката към филма „Отвъд чертата” по поръчка на БНТ. А през 2009 - музиката за спектакъла на ансамбъл „Чинари” „Магията на танца”, представен в препълнената зала 1 на НДК в София. Пише и фолклорната част от музиката за спектакъла на Нешка Робева (Нешънъл Арт) „МИСТЕРИЯТА ЕНЬОВДЕН”, „Етно симфонични приказки”, музика и обработки на български народни песни за „ЕВА квартет”. Като изпълнител на кавал и композитор, той участва и в записите на диска им „Арката” (2012) с Ектор Зазу. От 2018 му е поверено написването на музика за „Исторически парк“ край Варна.

Симфонична музика на Костадин Генчев се изпълнява от Симфоничен оркестър на БНР, Оркестъра на Държавна опера-Русе и Пловдив.

Любомир Денев-син

Любомир Денев – син е един от талантливите млади диригенти, композитори и аранжори, доказали се у нас и в чужбина. Денев е първият носител на наградата за млад диригент на името на Стефан Линев, връчена от Международен музикален фестивал „Софийски музикални седмици“ и фондация „Евро Атлантик Арт“. През същата година е един от 20-те диригенти, избрани от целия свят, за полуфиналист на конкурс на Universität der Künste Berlin, където дирижира Berliner Symphoniker. Печели трета награда на диригентския конкурс в Лос Анжелис и първа награда на конкурса за ново произведение в „7/8“ в София с произведението „Балканска сюита“.

Автор е на концертна, филмова музика и множество оркестрации и аранжименти. Канен е да прави оркестрации за London Musical Theatre Orchestra. Негова музика е изпълнявана в Miami University, а Софийската филхармония я изпълнява във Френската катедрала в Берлин. Други оркестри, които записват и изпълняват музика от Любомир Денев са Симфоничният оркестър на БНР, Биг бендът на БНР, Кипърски симфоничен оркестър, Оркестър към Сорбоната в Париж, Sofia Session Orchestra за FPM Music UK и др. Той е главен диригент на Филхармония „Пионер“. Основава звукозаписната компания Four For Music заедно с Георги Стрезов, Георги Еленков и Борис Радилов и изпълнява длъжността главен диригент на Sofia Session Orchestra към същата компания. С този оркестър дирижира и записва творби на Алан Силвестри, Енио Мориконе, Хари и Рупърт Грегсън-Уилиямс, Браян Тайлър, Томас Бергерсен, Марио Григоров, Георги Стрезов, Пенка Кунева, както и музика към британския телевизионен сериал „Короната“, игрите LEGO и много други.

Гостувал е на повечето български оркестри, сред които Софийската филхармония, Симфоничният оркестър на БНР, Биг бендът на БНР, Нов симфоничен оркестър, Държавна опера Русе, оркестрите на Пазарджик, Враца, Видин и др. Изнасял концерти с много солисти, сред които Лиса Джерард, Светлин Русев, Сава Стоянов, Калуди Калудов, Мариана Цветкова и др.

С Филхармония „Пионер“ концертира на фестивали във Виена,  Берлин, Будапеща, Ниш, Одрин, Солун, София, Пловдив, Варна и др. Други оркестри е дирижирал на турнета в Китай и Абу Даби. Участва в създаването на Балкански младежки симфоничен оркестър.


Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български творби с Радиосимфониците, Константин Добройков и Мартина Табакова

Заповядайте на втория концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на БНР  с гост-диригент Константин Добройков . Програмата ще започне с Токата от Димитър Ненов  (оркестрация Лазар Николов). Можем в началото да направим своеобразен мост между откриващата и финалната творба с думите на..

публикувано на 08.01.25 в 17:36

БНР обявява онлайн прослушване за талантливи деца

Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца-инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“.  Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..

обновено на 12.12.24 в 15:19

Коледа, Коледа е празничен концерт на Биг бенда на БНР, ВГ "Радиодеца" и Милица Гладнишка

„Коледа, Коледа...“  е празничен концерт, с който Биг бендът на БНР и диригентът Антони Дончев ще зарадват своите почитатели преди най- светлите празници. Малките и талантливи певци от ВГ „Радиодеца“ и диригентът Илина Тодорова са подготвили свои изненади - любими коледни песни: „Вятърът снежинки гони“ по музика на Христо Недялков, „Must Be..

публикувано на 12.12.24 в 15:02

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР представят "Порги и Бес" от Джордж Гершуин

На 20 декември от 19 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР ще зарадва предколедно почитателите на музиката на Джордж Гершуин с концертно изпълнение на всеизвестната му опера „Порги и Бес“ . Една от най-интересните глави в историята на музиката е свързана с името на прочутия американски композитор и пианист Джордж Гершуин...

публикувано на 06.12.24 в 13:11

Радиосимфониците с нетрадиционен концерт на 6 декември

На 6 декември   от 19 часа в зала „България“  за първи път на българска сцена ще се реализира един нетрадиционен концерт на  Симфоничния оркестър на БНР  с участието на Тина Осара, която ще рисува на сцената (live painting act), докато звучи музиката от балета  „Ромео и Жулиета“  от  Сергей Прокофиев . Сергей Прокофиев е гениален композитор и..

публикувано на 22.11.24 в 10:12