Контролираният вот и битовата престъпност, с концентрация на проблемите в Северозападна и Югозападна България, са едни от най-острите заплахи за сигурността и начина на живот на отделния човек в България. Това сочи проучването на Института за регионални и международни изследвания за новите заплахи за човешката сигурност у нас. Изследването е част от двугодишен регионален проект в пет държави от Балканите и Турция.
Трайни обвързаности между политически партии, държави, общински структури диктуват поведението на голяма част от избирателите в много райони на страната, сочат данните.
Най-често под корпоративен натиск при гласуване попадат работещите в частни, държавни и общински фирми, служители в регионални подразделения на държавната и общинската администрации, социално слаби, временно ангажирани по програми за заетост и трайно безработни, казва Ваня Нушева - изследовател по проекта.
Разбирането на хората е, че те са изключително малки и самостоятелни атоми, които не могат да се справят с един елит на местно ниво, формиран от представители на бизнес, на партии.
Изследването откроява и друг голям проблем - битовата престъпност в североизточната част на страната и засилването на чувството за безнаказаност заради протекции от политически партии и местна власт. Така, на практика, помощта на жандармерията за справяне с битовата престъпност не е ефективна, защото порочният кръг работи безотказно, казва Стойчо Стоев и дава пример с плевенското село Буковлък.
Хората там гласуват като един. Разбира се, те получават нещо в замяна и това е протекция на дейностите, с които се занимават - нелегална продажба на цигари, алкохол, и всичко това с протекцията на институциите. Защото полицията на местно ниво много по-добре знае кои са извършителите. На тези хора се оказва чадър с цел след това да бъдат използвани по време на избори - думи на Стойчо Стоев.
Контролираният вот и битовата престъпност, с концентрация на проблемите в Северозападна и Югозападна България, са едни от най-острите заплахи за сигурността и начина на живот на отделния човек в България. Това сочи проучването на Института за..
Гледайте и слушайте „Неделя 150“ с водещ Диана Янкулова във Фейсбук страницата на БНР и във Фейсбук страницата на „Хоризонт“ . 10.00 ч. - Интервю с проф. Стефка Стоева - председател на ЦИК. 10.30 ч. - Интервю с Валентин Михов..
Районната прокуратура във Велико Търново внесе в съда обвинителен акт срещу 38-годишен мъж от град Килифарево за държане и разпространение на порнографски материали с участие на деца. Законът предвижда лишаване от свобода до 6 години. Според..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на..
От 21-ви декември до 2-ри януари включително „БДЖ-Пътнически превози” осигурява 15 400 допълнителни места за предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Добавят се допълнителни вагони във влаковете по основните направления в страната. От БДЖ напомнят,..
Овцевъдите и козевъдите от 13 области в страната от началото на идната година ще може да ползват безплатни административни, експертни и счетоводни услуги в административни офиси, които създава Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Първият..
Между 200 и 300 мигранти, искащи убежище във Франция, са опитали снощи да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез", за да окажат натиск за регулиране на ситуацията им. Докато на сцената на "Комеди Франсез" върви пиесата "Лукреция Борджия" от..