"Беглика" е фестивал на свободните, творящите, търсещите, общуващите, споделящите, приключенстващите и учещите. Тяхната идея е да стимулират социална промяна като предизвикват актуалните модели, системи и гледни точки. Събитието създава общност извън времето и пространството на ежедневието, която не се изолира от света, а желае да го промени чрез нестандартни идеи и колективен творчески потенциал. Поставя под въпрос настоящето и търси отговори за бъдещето.
За публиката, на трите сцени ще има най-разнообразна музика - от традиционна фолклорна с гайди и тъпани, през балкански ритми с електронно звучене до всякакви миксове между джаз, пънк, реге, класическа, електронна и още много други видове музика. На алтернативната сцена ще се изявяват музикантите от Bigbanda - обединение на артисти от познати проекти като Popara, Space Dub Jammers, FlyWe2DaMoon, Skiller, Mr.Smiff и много други, които обичат да експериментират между жанровете. За разлика от общоприетите разбирания, че диджеят е "нощна птица", пуска по клубовете и си ляга след изгрева на слънцето, "Беглика фест" предлага и дневна диджей сцена между клоните на боровете.
Форумът "Метаморфози" ще търси решения на най-наболелите проблеми и най-актуалните въпроси от ежедневието, а форум театър ще позволи на зрителя да се превърне в сценарист и режисьор на разиграваните сценки.
За да се избегнат задръствания и да се запази околната среда ще бъде ограничено движението по черния път, който води до фестивала. Право на преминаване ще имат гостите с деца и колите с логистична мисия, а останалите ще бъдат паркирани на охраняем паркинг близо до стената на язовир "Беглика". Трансфери ще се изпълняват от водни таксита или от микробусчета. Цените са 30 лв. за двупосочен билет от София до "Беглика", 65 лв. за тридневен пропуск или 75 лв. за четирите дни на фестивала. Програмата с подробностите за лекторите и всички изпълнители може да бъде намерена на http://2014.beglika.org/bg/.
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..
Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..
Малцина знаят, че с апостолическо послание „За безпримерно достойнство” (Egregiae Virtutis) от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. За папата двамата славяноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за..
"Четете и знайте, за да не бъдете подигравани и укорявани от други племена и народи. Събрах и обединих историята на българския род в тая книжица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество. Преписвайте тази историйца… и пазете я да не изчезне!" Това казва преди повече от две столетия в своята..
На 24 май, Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, в столичната галерия Gifted Sofia беше открита международна изложба, посветена на кирилицата в графити. Събитието се организира за втора поредна година, а куратор е известният в графити-средите варненски стрийтарт артист Алекси Иванов, на когото принадлежи и..
Един от най-тачените дни в празничния ни календар – 24 май, е Денят на буквите, на българската азбука, създадена през втората половина на IX век. Този ден ни връща столетия назад, припомняйки ни едно наследство, изгряло със своята духовна светлина над земи и култури. В дните преди 24 май в Българската академия на науките бе открита изложба за..