Навръх 80-годишния юбилей на Българското национално радио, рожден ден празнуват и детските радиопредавания. Свещичките на „детската“ торта би трябвало да бъдат дори малко повече от 80, защото предаванията за деца звучат още преди да бъде подписан указът за държавното „Родно радио“…
В Първо студио на БНР екипът на детските предавания покани над 100 деца, които се включиха в празничния спектакъл. Гостите за първи път чуха гласовете на любими някога детски герои – Живко Сънливко и Бърборино, чуха изпълнения на Апостол Карамитев, Лео Комфорти и Цонка Митева…
И, разбира се, получихме подаръци – „опаковани“ като песни, весели истории, танци, музикални изпълнения на цигулка и китара, откъси от любими приказки, специални „социологически проучвания“ за най-харесваните от слушателите предавания – въобще, приятни изненади от всякакъв вид и големина. Децата научиха от актьорите Ицхак Финци и Мара Чапанова как се чете приказка „на живо“, без репетиция и без право на грешка. С детски хор „Щурче“, вокално-театрална формация „Таласъмче“ и студия „Дефисто“ попътувахме из джунглата, посетихме три феи и добре известната спяща красавица, гмурнахме се на „морско-синьото“ дъно, при любимите Лили и Хрили от приказката на Валери Петров. „Радиодецата“ и „Врабчетата“ изпяха най-хубавите си песни: от „Зайченцето бяло“ до „Бански на лалета“. Посрещнахме „сънчовците“ от театрално студио „Теди“ . Чухме най-новата песен на композитора Хайгашод Агасян, по текст на Недялко Йорданов и добре познатата „Дано, дано“ от филма „Спас и Нели“ – поздрав от композитора Стефан Димитров, директор на програма „Христо Ботев“.
Гости на големия ни рожден ден бяха и колеги от младежкото предаване „Аларма“, които ни подариха една невероятна котешка история, а поетът и композиторът Константин Кучев прибави към нея и една импровизирана „Песен за котки“, по текст на децата в студиото.
Имаше изложба на детски рисунки, балони и… естествено, торта. От най-големите и най-сладките!
Как протече нашият голям рожден ден чуйте на 25 януари от 9 до 11 часа по програма „Христо Ботев“.
Снимки: Булфото
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..